این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


آیا کوتاهی مشکل موخوره را حل می کند؟

آیا کوتاهی مشکل موخوره را حل می کند؟


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
 
موخوره یکی از شایع ترین مشکلات مو است که غالبا در موهای خشک مشاهده می شود . موخوره هنگامی ایجاد می شود که لایه محافظت کننده مو یا همان کوتیکول مو صدمه دیده است، در این هنگام انتهای موهای فرد به شکل شکسته در می آید و به دو یا چند رشته تقسیم می شود و در صورت عدم درمان و توجه می تواند به تمام مو هم سرایت کند . 
 
شانه کردن نادرست، شانه کردن موی خیس یا خشک کردن بیش از حد موها با سشوار یا عوامل محیطی مانند خشکی موها در اثر قرار گرفتن در نور آفتاب یا 
استفاده بیش از حد از ابزار داغ برای مرتب یا صاف کردن مو مانند اتوی مو، سشوار، شانه های گرمایی استفاده مکرر از مواد شیمیایی مانند مش و رنگ موهای غیر مرغوب استفاده نادرست از وسایلی که موجب تقسیم مو یا گره افتادن به موها شود مانند برس یا شانه های نامرغوب و جنس غیر استاندارد ، برس گرد و غیره همچنین ، آسیب های ناشی از محیط مانند سرما، گرما، باد و سایر تغییرات آب و هوایی نیز موجب بروز موخوره می شود .
 
یکی از راههای موثر برای جلوگیری از عدم پیشرفت موخوره و درمان آن کوتاهی مو است که در این مطلب به آن می پردازیم . 
 
 روش صحیح کوتاه کردن مو برای جلوگیری از موخوره : 
 
قدم اول: ابتدا موهای خود را کامل بررسی کنید، می توانید از آینه یا آینه های محدب نیز استفاده کرده و موهای خود را کامل و با دقت نگاه کنید، موخوره معمولا در نوک موها مشاهده می شود و ممکن است گاهی در نقاط دیگر مو نیز مشاهده شود.
موخوره و آسیب های به این شکل غالبا به چند شکل بروز می کنند ، در ادامه شکل های مختلف آسیب را با هم مرورو می کنیم ، اگر در قسمت انتهایی یا در بخش هایی از موی خود آنرا مشاهده کردید آنگاه اقدام به کوتاه کردن کنید : 
 
نوک مو به دو یا چند شاخه تقسیم شده باشد.
نقاط سفید و نه موی سفید در انتهای موها دیده شود.
گره های تک رشته ای که بیشتر در موهای خشک و فر ایجاد می شود.
 
 
قدم دوم: اگر موهای بلندی دارید و قصد کوتاهی کامل را ندارید می توانید با قیچی مو که تیز است (نه قیچی های معمولی) قسمت آسیب دیده را کوتاه کنید. برای این کار حتما کمی بیشتر از نیم سانتی متر بالاتر از محل موخوره را قیچی کنید.
اگر کوتاهی مو، به ناحیه آسیب دیده بیش از حد نزدیک باشد احتمال بروز مجدد موخوره وجود دارد. در برخی موارد گردی کوچکی در بالای بخش موخوره دیده می شود، مطمئن شوید که از بالای آن نقطه کوتاه کنید.
 
قدم سوم: به طور مرتب موهای خود را کوتاه کنید. موهای بلند خود گاه عامل اصلی موخوره هستند، با توجه به سلامت مو، نوع مو و مدت زمانی که برای درمان در نظر گرفته اید هر یک ماه تا سه ماه نسبت به کوتاهی موی خودتان اقدام کنید.
اگر نمی خواهید موهای تان خیلی کوتاه به نظر برسد از تکنیک کوتاه کردن لایه ای استفاده کنید. از آرایشگر بخواهید موهای آسیب دیده را کوتاه کرده و موهای سالم در سطوح زیرین را دست نخورده بگذارد.
 
قدم چهارم: پس از کوتاه کردن مو، ممکن است بخواهید از نرم کننده استفاده کنید در این هنگام حتما دقت کنید که برخی محصولات تنها موخوره را پنهان می کنند و مشکل اصلی متاسفانه همچنان باقی است. از این محصولات می توان برای ترمیم کوتاه مدت و موقتی استفاده کرد اما در بلند مدت حتی ممکن است باعث خشکی و آسیب بیشتر موها شود.
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :