این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


آیا خانه شما هم به ساندبار احتیاج دارد ؟

آیا خانه شما هم به ساندبار احتیاج دارد ؟


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
امروزه تلویزیونهای با کیفیت HD و بالاتر همه جا دیده میشوند اما حتی با تلویزیونهای 4K هم هنوز یک نقص وجود داردو آنهم صدا است. تلویزیونهای متداول که هر روز ضخامت کمتری هم پیدا میکنند فضای کافی برای بلندگوهای با کیفیت را ندارند.ساندبار راه حلی برای داشتن صدای خوب از تلویزیون است بدون اینکه مثل سینمای خانگی پیچیدگی تنظیمات اولیه، تعداد زیادی بلندگو و نیاز به سیمهای متعدد ارتباطی باشد.علاوه بر اینکه ساندبارها قیمت پائین تری هم دارند.
 
 
اما این ساندبار چیست؟ ساندبار یا مدیابار یک نوع بلندگو است که از محفظه عریضی صدا را پخش میکند.عریض بودن آنها به خاطر دلیل آکوستیکی است و دیگر اینکه قابل نصب در بالا یا پائین صفحه نمایش دستگاههایی مثل تلویزیون یا سینمای خانگی می باشد. اساسا در یک محفظه ساندبار چندین بلندگو قرار دارند.
 
معموال ساندبارها را میتوان روی دیوار، پائین یا بالای تلویزیون نصب کرد و یا روی میز، جلوی تلویزیون قرار داد. ساندبارها معموال دارای انواع ورودی از قبیل HDMI ، اپتیکال ، in_Aux ، وای_فای، بلوتوث، USB هستند و این نقطه قوت آنهاست و کاربران میتوانند از راههای مختلف به پخش بیسیم و باسیم صدا و موسیقی بپردازند.
 
ساندبارها در دو گروه عرضه میشوند: Powered_Self و Passive . اگر چه هردو تجربه شنیداری یکسانی را ارائه میکنند ولی روشی که هر کدام در قسمت صوتی سینمای خانگی شما دارند متفاوت است.
 
: Self_Amplified یا Self_Powered ساندبار این نوع ساندبار طوری طراحی شده است که به صورت یک سیستم صوتی مستقل مورد استفاده باشد.در این صورت میتوانید به راحتی خروجی های صوتی تلویزیون را به ساندبار وصل کنید و ساندبار خودش آن را تقویت میکند و صدایی را تولید میکند که دیگر به آمپلی فایر خارجی یا سینمای خانگی نیاز ندارد.
 
 
اکثر این نوع ساندبارها امکان اتصال یک یا دو منبع مثل دی_وی_دی پلیر ، بلو_ری پلیر یا دریافت کننده ماهواره را دارند.بعضی مدلها هم ارتباط بیسیم بلوتوثی را پشتیبانی میکنند که باعث میشود بتوانید از دستگاههای بلوتوث دار خود به صورت بیسیم به پخش موسیقی بپردازید.تعداد محدود دیگری از ساندبارها میتوانند به شبکه خانگی وصل شوند و از منابع داخل شبکه یا اینترنت به پخش موسیقی بپردازند.
 
یکی از بهترین پورتها ، پورت HDMI است که حتی بر پورت اپتیکال برتری دارد.این پورت قادر میسازد که دی_وی_دی پلیر ، بلو_ری پلیر و یا گیرنده ماهواره را از طریق ساندبار به تلویزیون وصل کنید، سیگنالهای ویدئو بدون هیچ تغییری عبور میکنند در عین اینکه صدا بیرون کشیده میشود و توسط ساندبار دیکد و پردازش میشود. HDMI از درهم و برهم بودن ارتباط بین ساندبار و تلویزیون جلوگیری میکند چون الزم نیست کابلهای جدا از دستگاههای منبع خارجی به تلویزیون برای ویدئو و به ساندبار برای صدا بکشید.
 
عالوه براین برخی ساندبارها و تلویزیونها از (Channel Return Audio(ARC_HDMI پشتیبانی میکنند. این قابلیت اجازه میدهد که با استفاده از همان کابل HDMI که ساندبار برای ارسال ویدئو به تلویزیون استفاده میکند ، تلویزیون هم صدا را به ساندبار بفرستد) یک ارتباط دو طرفه بین تلویزیون و ساندبار(. این یعنی که الزم نیست یک کابل صوتی جدا از تلویزیون به ساندبار عالوه بر کابل HDMI بین ایندو وصل کنید.
 
 
برای اینکه از قابلیت ARC_HDMI استفاده کنید باید ساندبار و تلویزیون هر دو این قابلیت را داشته باشند و هر دو 4.1 ver HDMI یا باالتر داشته باشند.معموال روی آن پورت HDMI که چنین قابلیتی دارد عبارت ARC قید میشود.ضمنا برای فعال کردن آن در تلویزیون در منو تنظیم صدا یا HDMI تلویزیون، گزینه مربوط به ARC را فعال کنید.
 
 
: Non_Powered(Passive) ساندبار این نوع ساندبار ، خودش آمپلی فایری ندارد و نیاز دارد که به یک آمپلی فایر یا سینمای خانگی وصل شود تا صدا تولید کند.این ساندبارها اغلب با نام سیستمهای بلندگوی 1_in_2 یا 1_in_3 عنوان میشوند که بلندگوهای راست ، چپ و مرکزی در یک محفظه قرار دارند. صدای Surround در ساندبار صدای Surround یک تکنیک است برای غنی تر کردن کیفیت تولید دوباره صدای یک منبع صدا با بلندگوهایی که شنونده را احاطه کرده اند. به زبان فنی ، یعنی یک مجموعه بلندگو ، حداقل پنچ تا و از همه مهم تر بلندگوی مرکزی )speaker center )و یک ساب ووفر برای بیس قدرتمند داشته باشیم.این همان چیزی است که عبارت 1.5 از آن شکل میگیرد – پنچ بلندگو و یک ساب ووفر .
 
اکثر ساندبارها قابلیت صدای فراگیر را دارند و معموال با نام صدای Surround Virtual یا صدای فراگیر مجازی ارائه میشوند. Surround Virtual ، یک ساندبار یا سیستمهای مشابه را قادر میسازد تا فقط با دو بلندگو )یا دو بلندگو و ساب ووفر( صدای Surround تولید کنند.
 
ساب ووفر ساندبارها معموال دارای یک ساب ووفر باسیم یا بیسیم هستند. نتیجه کلی : ساندبار قطعا جایگزین و معادلی برای سیستم سینمای خانگی در یک اتاق بزرگ نیست اما میتواند گزینه بزرگی برای یک سیستم صوتی باشد که بدون پیچیدگیها و هزینه باالی سینمای خانگی از صدای تلویزیونتان لذت ببرید در عین اینکه نصب آن ساده است و هزینه کمتری دارد.
 
 

 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :