این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


رهبر عزیز ، نگاهی به کتابی در مورد کره شمالی

رهبر عزیز ، نگاهی به کتابی در مورد کره شمالی


زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
«رهبر عزیز» لقب رهبر سابق کره شمالی «کیم جونگ ایل» است. حکومت کمونیستی کره شمالی، یا جمهوری‌ دموکراتیک خلق کره، با این سیاست که تمام اتفاقات و مسائل کشور باید در هاله‌ای از ابهام برای جهان و دشمنان باشد، به محافظت از اطلاعات درون حزبی خود بسیار اهمیت می‌دهد. «جَنگ جین‌سونگ» این موضوع را به خوبی می‌دانست، چرا که از افراد نزدیک به حکومت بود و از اسرار پشت پرده حکومت خبر داشت. او عضو جمع «پذیرفته‌شدگان» بود که اعضای بسیار کمی داشت و همین‌طور چندین سال با سازمان جاسوسی کره شمالی همکاری می‌کرد.
 
کتاب رهبر عزیز، یک زندگینامه ی جذاب و خواندنی دیگر در مورد فرار از کره شمالی است. در کتاب
رهبرر عزیرز یکی از ماموران عالی رتبه ضداطلاعاتی به نام َجنگ جین سونگ – زنردگی اش را در مقام
شاعر درباری کیم جونگ ایل و فرار نفسگیرش به سوی آزادی را شرح میدهد.
کره شمالی و رهبرانش به شدت از این که دنیای بیرون در مورد آنها اطلاعات داشته باشد بیزار است و
دست به هر کاری میزند تا مانع این اتفاق شود. کیم جونگ ایل، دومین رهبر کره شمالی، میگوید:
"ما باید کشورمان را در مه غلیظی نگه داریم تا دشمنان چیزی در موردمان نفهمند ."
 
جَنگ جین‌سونگ به عنوان فردی که به رهبر عزیز و حکومت بسیار نزدیک بود پس از شک کردن به درستی اهداف و عملکرد حزب و پس از اینکه یکی از مجله‌های ممنوعه‌ی حزب را به یکی از دوستانش داد، از طرف حکوت رانده شد و مجبور به فرار از کشور شد.
 
 
 
در داستان نفس‌گیر فرار جنگ جین‌سونگ به کره جنوبی افشاگری حیرت‌انگیزی بیان می‌شود. تفاوت اصلی کتاب رهبر عزیز با دیگر کتاب‌های مربوط به کره شمالی در این است که جنگ جین‌سونگ فراری‌ای عادی نیست. او شاعری است که در بالاترین سطوح قدرت فعالیت کرده، در ساخته شدن کیش شخصیتی کیم جونگ‌ایل، رهبر عزیز، نقش داشته و حتی به جمع «پذیرفته‌شدگان» راه یافته، که اعضای آن بسیار کم هستند. همچنین او چندین سال در سازمان جاسوسی کره شمالی فعالیت داشته و به همین دلیل با رازهای پشت پرده سیاست کره شمالی آشناست. در نتیجه این نزدیکی به نهاد قدرت و شخص کیم جونگ‌ایل، او به‌راحتی و به‌خوبی می‌تواند در این کتاب به ساختار واقعی قدرت در کره شمالی بپردازد.
 
بخش هایی از کتاب : 
 
در حالی که برای ادای احترام تا کمر خم می‌شوم، چشمانم صحنه غم‌انگیزی را می‌بینند: پاهای کیم جونگ ایل زیر رومیزی. او کفش‌هایش را درآورده است. حتی ژنرال هم به پادرد مبتلاست! همیشه او را موجودی قدسی پنداشته بودم که حتی به توالت هم احتیاج ندارد. این را در مدرسه به ما آموزش داده بودند و حزب هم همین را می‌گوید: زندگی ژنرال ما زنجیره‌ای پیوسته از معجزات است که حتی اگر تمام زندگی‌های فانی‌مان را هم روی هم بگذارند، با آن برابر نمی‌شود. (کتاب رهبر عزیز – صفحه۲۹)
 
چرا ما ملتی فقیر بودیم؟ اگر رهبر کبیرمان بزرگ بود، چرا مردمش از گرسنگی می‌مردند؟ اصلاحات چینی‌ها را خوشبخت کرد، چرا حزب ما به تغییری در سیاست‌هایش نمی‌اندیشد؟ از این‌که این سوال‌ها مثل چشمه در ذهنم می‌جوشیدند متنفر بودم. وقتی فکر می‌کردم از شر یکی‌شان خلاص شده‌ام، سر و کله یکی دیگر پیدا می‌شد. هیچ وقتِ دیگری در عمرم این‌قدر سوال برای پرسیدن از خودم، حزب و رهبر عزیز در ذهن نداشتم. (کتاب رهبر عزیز – صفحه۲۹)
 
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :