این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


پاوربانک ها ، بررسی و شناخت این همراهان همیشگی

پاوربانک ها ، بررسی و شناخت این همراهان همیشگی


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه

اور بانک)bank power )یک منبع تغذیه قابل حمل است که برای شارژ محصوالت دیجیتال مثل گوشی موبایل، تبلت ، هدفون و بلندگوهای قابل حمل، دوربین دیجیتال و غیره کاربرد فراوانی دارد.مزیت عمده آنها حمل آسان ، امکان استفاده در شرایط مختلف زمانی و مکانی با انواع دستگاههای مختلف میباشد و همین امر به گسترش روزافزون آنها کمک شایانی کرده است. پاور بانکها را به اسامی دیگری میتوان دید مثل battery external ، battery mobile ، stick charging و غیره که همه آنها یکی است.

 

طرز کار پاور بانک :

پاور بانک از یک یا چند باتری و یک مدار ویژه برای کنترل تشکیل میشود که در یک محفظه قرار داده شده است. اصلی ترین قطعه یک پاور بانک، باتری یا باتری های قابل شارژ آن میباشند. باتری به کار رفته در پاور بانک این امکان را فراهم می آورد که بارها شارژ شود، این انرژی در باتری ذخیره بماند و در زمانی که کاربر نیاز دارد این شارژ به محصوالت دیجیتالی تحویل داده شود.

 

 شارژ باتری پاور بانک در متداولترین نوع آن از طریق پورت ورودی USB از هر شارژر USB( مثال شارژر 5V 1A.2/DC )میتواند باشد. این شارژر باید جریان کافی برای ورودی پاور بانک تولید کند. این انرژی در باتری ذخیره میشود و در زمان الزم در خروجی پاور بانک، دستگاه مصرف کننده مثل گوشی موبایل را شارژ میکند. در این میان باتری پاور بانک به عنوان اصلی ترین قطعه، حائز اهمیت است. باتریهای قابل شارژ مورد استفاده در پاور بانکها به دو گروه کلی تقسیم میشوند : نوع لیتیوم_یونی )Ion_Li یا ion_Lithium )و نوع لیتیوم پلیمری ) Po_Li یا Polymer Lithium .)حروف آخر) Ion و Po ) به نوع کاتد در باتری برمیگردد.

 

باتری لیتیوم_یونی )ion_Lithium) :

این نوع باتری بسیار قدیمی تر است ولی هنوز به صورت گسترده ای کاربرد دارد. کاتد آن کربنی و الکترولیت آن مایع است. اصوال به شکل استوانه ای است و بسته به قطر و ارتفاع آن دارای انواع مختلفی است که مهمترین مدلی که در پاور بانکها به کار میرود مدل 18650 است. عدد 18 قطر خارجی و عدد 65 ارتفاع وعدد 0 نوع استوانه ای میباشد.

باتری لیتیوم پلیمری)Polymer Lithium) :

 این نوع باتری بعدها تولید شد.کاتد آن پلیمر و الکترولیت آن جامد است.این نوع باتری به عنوان باتری پیشرفته تر شناخته میشود و امنیت بیشتری دارد ولی در مقابل گرانتر است. به عالوه این نوع باتری کمتر در معرض انفجار است و نیازی به ساخت مدار پیشرفته محافظ داخل پاور بانک ندارد در صورتی که اکثر باتریهای Ion_Li 18650 باید در کنار یک مدار محافظ به کار بروند

 

اگرچه باتریهای Po_Li صافتر و نازکتر هستند، باتریهای Ion_Li چگالی انرژی بیشتری دارند و برای تولید کننده ارزانتر تمام میشوند. قطعه با اهمیت دیگر در پاور بانک، مدار محافظ آن میباشد. این مدار اصوال مسئول توزیع و انتقال انرژی است. این مدار، ولتاژ تامین شده توسط باتری لیتیوم را به ولتاژ استاندارد برای شارژ در خروجی تبدیل میکند.مدار محافظ خوب، نسبت تبدیل)rate conversion )تا 01 %و به باال دارد، در نوع معمولی این عدد 01 تا 08 %است و در نوع بد آن فقط 01 %میباشد.

 

طول عمر پاور بانک

دو فاکتور اصلی در عمر یک پاور بانک موثر است:

سیکلهای شارژ_دشارژ)cycles discharge charge) هر باتری قابل شارژی به تدریج از کار می افتد و خراب میشود.عمر باتری به تعداد دفعات شارژ و دشارژی بستگی دارد که میتواند انجام دهد. بعضی از پاور بانکها تا حدود 811 بار قابل شارژ و دشارژ هستند اما در انواع بهتر این تعداد بیشتر است.

زمان خود تخلیه)time discharge_self) همه سلولهای باتریها یک سطح مشخصی از خود تخلیه دارند بنابراین تا زمان محدودی میتوانند شارژ خود را نگه دارند.یک پاور بانک خوب تا شش ماه هم با یک نقصان کم میتواند شارژ خودش را نگه دارد اما در پاور بانکهای کیفیت پائین این مدت حدود فقط یک ماه است. این البته در دمای اتاق است.

ظرفیت اسمی و طرفیت واقعی پاور بانک

یک پاور بانک با میزانی که میتواند انرژی را در خود ذخیره کند تحت عنوان ظرفیت)capacity )شناخته میشود.این مقدار با میلی آمپر ساعت )mAh )بیان میشود. هر چقدر این مقدار باالتر باشد، میزان انرژی بیشتری در پاور بانک قابل ذخیره است و تعداد دفعاتی که میتواند وسایل ما را شارژ کند بیشتر میشود.

 در برخی موارد ممکن است مقدار مصرف وسیله ما به وات_ساعت )Wh )بیان شده باشد. 6 ولتاژ باتریهای به کار رفته در پاور بانکها 7v.3 میباشد. در صورتی که میدانیم خروجی پاور بانکها 5v میباشد.

پس الزاما یک تبدیل ولتاژ 7v.3 به 5v در پاور بانکها اتفاق میافتد. علت این امر لزوم سازگاری با دیگر منابع احتمالی مثل پورت USB یک کامپیوتر برای شارژ یک مصرف کننده مثل گوشی می باشد. اگر یک پاور بانک 10000mAh را در نظر بگیریم معموال از چند باتری تشکیل شده است.

این باتریهای 7.3 ولتی به طور موازی به هم وصل میشوند پس ولتاژ خروجی مجموعه آنها همان 7V.3 است و اگر مثال هر کدام 2500mAh باشند مجموع چهار تا از آنها 10000mAh میشود.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :