این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :هورمون های ما و تاثیر محصولات زیبایی و آرایشی و حتی آب معدنی


زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
هنگامی که در تلاش هستیم تا سلامت خود را حفظ کنیم ، سعی می کنیم که آنچه در بدن ما اتفاق می افتد را رصد کنیم و به تغذیه خود هم توجه کنیم ، دوری از مواد غذایی به اصطلاح نا سالم یکی از این آیتم ها است که توجه ما را به خود جلب کرده و دقت نظر زیادی در آن داریم . اما آیا به محصولات زیبایی که در بسته بندی های مختلف و روش های استفاده گوناگون و مواد تشکیل دهنده متنوع عرضه می شوند و ما استفاده می کنیم نیز توجه کرده ایم ؟
 
یکی از مهمترین نکاتی که باید توجه کنیم ، هورمون ها و سیستم غدد درون ریز ما است ، در واقع سیستم غدد درون ریز ما همان  سیستمی است که تمام هورمون هایموجود را به خون منتقل می کند ، این سیستم همواره توسط سموم و آلاینده های روزمره تحت تاثیر قرار می گیرد. این آلاینده ها هورمون های ما را به شیوه های مختلف تحت تاثیر قرار می دهند ، این تاثیرات گاه خفیف و نامحسوس و گاه به شکلی شدید و به نام "اختلال های غدد درون ریز" خود را بروز می دهند .
 
متخصصان تغذیه و سلامت هورمونی، می گویند: "ما در معرض بیش از 80،000 سموم هستیم که هر روز در محیط ما گردش می کنند." شواهد از این قرار است که این سموم در حال افزایش نیز هستند که آفت کش ها، بیسفنول A (BPA)، فتالات و سایر مواد شیمیایی به عنوان تخریب کننده های غدد درون ریز عمل می کنند، به این معنی که آنها با سیستم دفاعی تنظیم شده بدن تداخل دارند و به صورت مصنوعی سطح هورمون ها را در بدن افزایش می دهند یا مانع مناسب و شکستن ضروری است. "
 
 
 
البته، قرار گرفتن در معرض این اختلال هورمونهای روزمره، در کوتاه مدت به بدن ما آسیب جدی نمی زند. برخی متخصصان معتقدند: "بعضی از مواد شیمیایی مانند دیوکسین ها، پارابن ها و BPA هایی که به طور بالقوه نشان داده شده است که با سیستم هورمونی مداخله می کنند در صنعت زیبایی ممنوع و یا به طور گسترده ای توسط شرکت های مسئول جلوگیری می شود ."
 
اما بسیاری از اختلال های غدد درون ریز هنوز در محصولات روزمره ما پیدا می شوند و ممکن است بخواهید از آنها اجتناب کنید و یا مصرف آنها را کاهش دهید، مخصوصا اگر ما خانمی هستید که باردار هستید یا به نوزاد خود شیر می دهید .
 
متخصصان بهداشت و سلامت پوست می گویند: "تقریبا هر چیزی می تواند یک اختلال هورمونی را ایجاد کند." "آب معدنی ای که می نوشید، خمیر دندان، مواد غذایی حاوی آفت کش ها یا نگهدارنده ها، شامپو، محصولات مراقبت از پوست،محصولات آرایشی، رنگ موها، مواد مصرفی در پر کردن دندان، آلودگی محیط زیست ، پلاستیک و داروها، تا حدودی، باعث ناراحتی های غدد درون ریز می شود."
 
اما، قطعا زندگی در یک جعبه شیشه ای و ایزوله ، سخت و غیر ممکن است تا بتوانید از آنها اجتناب کنید. و البته برخی از آنها بدتر از دیگران هستند.  اگر ما به اختلال هورمون ها نگاه کنیم، پس داروهای تفریحی و سیگار کشیدن قطعا بدترین مجرمان است ، چندین ماده شیمیایی تنها در یک نخ سیگار وجود دارد.
 
شامپوها، محصولات مراقبت از پوست، محصولات آرایشی ، رنگ مو ها و مواردی که در بالا ذکر شد همه، تا حد زیادی، توان ایجاد اختلال های غدد درون ریز را دارند . 
 
اما راه هایی وجود دارد که فقط با برخی از ترفندهای کوچک می توانید مواد تشکیل دهنده ای را که ممکن است هورمون های ما را تحت تاثیر قرار می دهد کاهش دهید .
 
 
 
 
 
شاید برای شروع ، دوری از محصولاتی که دارای پارابن parabens و فلیتس phthalates هستند و استفاده بیشتر از غذاهای ارگانیک برای شروع خوب باشد . و کمک کند که بخشی از این موارد را کاهش دهید . 
 
همچنین موارد زیر می تواند قدمهای بعدی کاهش موارد تاثیر گذار باشد :
 
1 _ اجتناب از محصولات پارابن دار
 
پارابن Parabens  مواد تشکیل دهنده بحث انگیزی است که در بسیاری از محصولات زیبایی یافت می شود. پارابن به عنوان یک نوع نگهدارنده برای افزایش طول عمر مفید محصولات استفاده می شوند، مختخصصان اما معتقدند که عملکرد هورمون را با تکه تکه کردن استروژن از بین می برند. استروژن بیش از حد می تواند تقسیم سلولی و رشد تومور را منجر شود، به همین دلیل است که استفاده از پارابن قبلا به سرطان سینه و مسائل مربوط به تولید مثل مرتبط است.
 
البته، درصد واقعی پارابن ها در محصولات زیبایی کم است اما چیزی است که بسیاری از متخصصان اجتناب از انرا توصیه می کنند .
 
2 _ بسته بندی پلاستیکی
 
قطعا کار سختی است اما سعی کنید از بسته بندی های پلاستیکی کمتر استفاده کنید  . این اجتناب شامل بسته بندی مواد غذایی، بطری آب و محصولات زیبایی است. مراقب گزینه های شیشه ای، مقوا و یا پلاستیکی باشید. مواد موجود در پلاستیک ها وقتی در معرض نور یا گرما قرار می گیرند شامل موادی هستند که روی غدد درون ریز اثر می گذارند .
 
3 _ اجتناب از رایحه های مصنوعی
 
مطالعات نشان داده است که فتالات و عطرهای مصنوعی اثرات نامطلوب بر سیستم تولید مثل مردان و بی نظمی های تیروئیدی دارند. در عوض، عطرهای طبیعی ساخته شده از روغنهای ضروری و ترکیبات گیاهی می تواند گزینه های خوبی برای استفاده در عطرها باشند . در واقع عطر های دست ساز و غیر صنعتی شاید مدرن نباشند اما حتما سالم تر هستند .
 
 
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :