این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


هدفون ها و هدست های بی سیم چگونه کار می کنند ؟

هدفون ها و هدست های بی سیم چگونه کار می کنند ؟


زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
بلوتوث یکی از ساده ترین راههای ارتباط بیسیم است که به وفور برای امور مختلف استفاده میشود. از ماوس وکیبوردهای بیسیم بلوتوثی گرفته تا هدست ها و میکروفون های بلوتوث و حتی جابه جا کردن فایل، همه و همه به کمک بلوتوث صورت میگیرد.
 
در خرید محصولات بلوتوثی گاهی با عبارتهایی مواجه میشویم که به پروتکلهای خاص استاندارد بلوتوث اشاره میکنند به عنوان مثال A2DP و یا HFP .در این اینجا با مفهوم پروفایل بلوتوث، اهمیت آن در تعیین کارایی و قابلیت هر وسیله بلوتوثی و برخی انواع مهم آن آشنا میشویم.
 
پروفایل بلوتوث
اتصال بین وسایل بلوتوث با مجموعه ای از قوانینی که پروفایل نام دارند ممکن شده اند و این پروفایلها کارکردهای مجاز برای وسایل متصل شده را تعریف میکنند یا به عبارت دیگر پروفایلهای بلوتوث مجموعهای از قوانین برای ارتباط بین وسایل بلوتوثی و انجام کارهای خاص هستند.
 
نسخه بلوتوث مثل 3 یا 4 مشخص میکند که تکنولوژی بلوتوث آن چگونه کار میکند در حالیکه پروفایل تعیین میکند که در چه زمینه ای به کار برده میشود مثال در زمینه کنترل ریموت.
 
یک وسیله بلوتوثی ممکن است از یک یا چندین پروفایل مختلف پشتیبانی کند. روشی که یک وسیله بلوتوثی از تکنولوژی بلوتوث استفاده میکند بستگی به قابلیتهای پروفایل )های( آن دارد.
 
برای اینکه دو دستگاه دارای بلوتوث، با هم سازگار باشند و بتوانند به یکدیگر وصل شوند و کار خاصی انجام شود، در واقع باید از پروفایل بلوتوث یکسانی پشتیبانی کنند. این کارکردهای مختلف با پروفایلهای گوناگون انجام میشوند.
 
در حال حاضر ۷۲ پروفایل بلوتوث تعریف شده است که هر کدام آنها یک شماره نسخه مخصوص به خود دارند. با باال رفتن این شماره ، قابلیتهای آن پروفایل بیشتر و بهتر میشود. در ادامه به مهمترین پروفایلهای Bluetooth اشاره میکنیم.
 
 
 
Advanced Audio Distribution Profile(A2DP) یا پیشرفته صوتی توزیع پروفایل. 
 
این پروفایل برای انتقال بیسیم دادههای مربوط به صدای استریوی کیفیت باال از یک منبع صوتی به هدفون یا بلندگو به کار میرود. به عنوان مثال ارسال موزیک از گوشی موبایل به هدست بلوتوث یا به سیستم صوتی استریوی خودرو. این پروفایل یک مسیر فقط یکطرفه از منبع به مقصد است و یک سیگنال استریو را منتقل میکند.
 
 
 پروفایل کنترل ریموت وسایل صوتی/ تصویری یا Audio/Video Remote Control Profile(AVRCP)
 
کاربری این پروفایل بلوتوث، کنترل کردن ریموت وسایل پخش صدا/تصویر است. به عنوان مثال پخش یا متوقف کردن پخش موسیقی، پرش به آهنگ بعدی یا قبلی. معموال این پروفایل با پروفایل A2DP به کار میرود .مثال هدفونهای بلوتوث از هر دو این پروفایلها پشتیبانی میکنند. با پروتکل AVRCP ،کنترل ریموت پخش موزیک امکان پذیر میشود و با پروتکل A2DP ،پخش موزیک روی هدفون صورت میپذیرد.
 
 
Handsfree Profile(HFP) یا هندزفری پروفایل.  
 
این پروفایل برای ارتباط گوشی موبایل با هندزفری و امکان انجام تماسهای تلفنی میباشد.این پروفایل یک قسمت بسیار مهم از سیستم های سرگرمی خودرو)systems infotainment car )میباشد که تماسهای تلفنی بیسیم را پشتیبانی میکنند.قابلیتهای این پروفایل بسیار بیشتر از پروفایل هدست است. هندزفریهای بلوتوثی عالوه بر مکالمهی صوتی، ممکن است برای گوش دادن به موسیقی نیز طراحی شده باشند که البته با پروفایل هدست صورت میگیرد.
 
عالوه بر هندزفریهای کوچک داخل گوش، در سیستم صوتی برخی خودروها و همینطور سیستمهای پخش موسیقی مجهز به میکروفون داخلی نیز میتوان از HFP استفاده کرد و به تماسهای تلفنی پاسخ داد.
 
Headset Profile(HSP) یا هدست پروفایل.  
 
این پروفایل امکان ارتباط بیسیم بین یک دستگاه بلوتوثی ) معموال یک گوشی موبایل( و یک هدست بلوتوث و نیز امکان پاسخ دادن به تماس تلفنی ، زنگ زدن به دیگری ، قطع تماس و تنظیم سطح ولوم روی یک هدست را فراهم می آورد.این پروفایل در رابطه با A2DP مورد نیاز است به طوری که کاربران بتوانند بین گوش دادن به موسیقی و پاسخ به تماسهای تلفنی سوئیچ کنند.
همانطور که اشاره شد برخی هندزفریها صرفاً برای تماس تلفنی طراحی شدهاند و برخی دیگر برای گوش دادن به موسیقی نیز مناسب هستند و کیفیت باالیی دارند. در این موارد از پروفایل متفاوتی به اسم Headset در کنار پروفایل A2DP که برای انتقال صدای باکیفیت عالی است، استفاده میشود.
 
 
File Transfer Profile(FTP) یا فایل ارسال پروفایل. 
 
این پروفایل برای ارسال فایلها بین گوشی ، تبلت ، کامپیوتر و ... دارای بلوتوث استفاده میشود. Human Interface Device Profile(HID) یا انسانی رابط دستگاه پروفایل. 6 این پروفایل راهکاری برای پشتیبانی از تجهیزات جانبی افزوده شده به دستگاههای بلوتوث دار میباشد مثل کیبوردها ، ماوسها و جوی استیکهای بلوتوثی.
 
نکته : توجه کنید که نسخهی بلوتوث مثل بلوتوث 3 ، 4 و ۵ و همینطور بلوتوث LE یا کم مصرف، مقولهای متفاوت از پروفایل بلوتوث است و به سرعت ارتباط و پشتیبانی از پروتکلهای مختلف مربوط میشود. مثال دو مدل هدست مختلف ممکن است هر کدام دارای نسخه های مختلف بلوتوث مثل 3 و4 باشند ولی هر دو از پروفایل یکسانی مثل HSP پشتیبانی کنند.
 
 
پس این محصول دارای بلوتوث پیشرفته نسخه ۷.4 میباشد و به عالوه از پروفایل A2DP نسخه 3.3 ، پروفایل AVRCP نسخه 1.3 ،پروفایل HFP نسخه 1.3 و پروفایل HSP نسخه ۷.3 هم پشتیبانی میکند. پس طبق توضیحات این مقاله میتوانیم انتظار داشته باشیم که این محصول طبق پروفایل A2DP ، امکان ارسال و پخش بیسیم صدای استریوی کیفیت باال روی این بلندگو وجود دارد و طبق پروفایل AVRCP ، انجام ریموت کنترل از روی گوشی موبایل به کمک نرم افزار روی این هدست ممکن است و میتوان پخش موزیک ، توقف آن و کم و زیاد کردن ولوم صدا را به راحتی انجام داد.پروفایلهای سوم و چهارم یعنی HFP و HSP به این مفهوم هستند که این هدست به ترتیب امکان ارتباط با گوشی موبایل به صورت هندزفری و امکان پاسخ به تماسهای تلفنی، زنگ زدن، ... را دارد.

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :