این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


بلاهایی که سر موهای ما می آید

بلاهایی که سر موهای ما می آید


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
 ریزش موی ناحیه ای :
 ايـن بيماري نه چندان نادر ، نوعي تاسي سر است که باعث ريزش سريـع و کامل مو در يک يا دو ناحيه گرد سکه شکل بـه اندازه هاي متفاوت مي شود . 
در مواردي موي کل سر مي ريـزد و در حال نادرتري اين ريزش به موي نقاط ديگر بدن مانند مژه ها و ابرو ها نيز سرايت مي کند.
  
 بيشتـر بيماران کمتر از 40 سال سن دارنـد . رشد مجدد مو ممکن است در عرض 1 تا 3 ماه بعد رخ دهد ، اما در مواردي ديده شده است که موي منطقه ديگري شروع به ريزش مي کند . 
علت دقيق اين بيماري نا مشخص است . بعضي از متخصصان فشارهاي شديد جسمي و روحي را در بـه وجود آمدن آن دخيل مي دانند و بـرخي ديگـر آن را ناشي از وجود عوامل ايمني در بـدن مي دانند .  
جالب است بدانيد اين بياري عفوني نيست و از ايـن رو سرايت نمي کند و درمان آن بايـد زيـر نظر پزشک متخصص صورت گيرد .
 
 
موهای خشک و شکننده :
 
شست و شوي زياد موي سر ، استفاده از شوينده هاي نامناسب ، استفاده طولاني مدت از مـواد آرايـشي شيميايـي و قـرار گرفتـن مداوم در معـرض نـور آفتاب ، مـوهـا را خشک و شکـننـده مي کند .
بـه طور طبيعي غلافـي دور مـو وجـود دارد که بـه همـراه چربي مترشحه از غدد چربي پوست سر ، مانع از تبخير آب موجود در ساقه مو مي شود . 
 
اگر به هر علتي غلاف دور مو آسيب ببيند ، مو قدرت نگهداري آب را از دست مي دهد و خشک و شکننده مي شود .
استفاده طولاني مدت از مواد آرايشي و رنگ مو نيز به بافت ساقه مو آسيب مي رساند و سبب خشکي و زبري مو مي شود .
درچنين مواردي استفاده از شامپو هاي مخصوص و نرم کننده ها مي تواند تا حدودي کمک کننده باشد .
مولکول هاي بزرگ نرم کننده مانند لايه اي روي ساقه مو را مي پوشانند و باعث ترميم آسيب هاي آن مي شوند ولي در رشد مو تاثيري ندارند . 
در مجمـوع مـواد قليايي مانند شامپـو ، رنگ مـو و مواد فـر در صـورت تماس مکـرر با پوست سر و همچنين آب که خود اندکي قليايي است باعث صدمه و آسيب ديدگي غلاف مو مي شوند .
  
استفاده از کرم هاي مخصـوص بعـد از رنگ کردن باعث حفظ رطوبت ساقـه مـو و مانع از تبخيـر آن مي شود .
هنگام استفاده از سشوار بايـد حداقل فاصله سشوار از مـو 20 تا 25 سانتي متـر باشد و جهت باد آن جابجا شود . باد سشوار نبايد مدت طولاني روي يک قسمت از پوست سر متمرکز شود .
تغذیه مناسب : 
سعي کنيد در برنامه غذايي خود از انـواع سبزي ها و ميوه هاي تازه بسيار استفاده شود و خوردن سبزيهايي چون کرفـس ، جعفري ، کاهو و اسفناج تـوصيـه مي شود . 
ايـن مطلب را هم فراموش نکنيد که اسفناج جدا از تقويت غده هاي رنگينه اي مو ، منبع اعظم آهن است که باعث تقويت استخوان ، ناخن و مو مي شود . 
بعد از استحمام اگر موهاي شما پف مي کند ، بجاي استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن مو مي شود ، از روغن هاي مـفـيـد گياهي استفاده کنيـد . 
البته به ياد داشته باشيـد که هيـچ روغني نبايد بيش از سه ساعت روي سر بمانـد و پس از آن بايد با يک شامپوي مناسب شسته شود . 
 
  از حنا اين گياه مفيد استفاده کنيد و به هيچ وجه خود حنا را با شامپوهاي حنا مقايسه نکنيد اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمي آيد، مي توانيد از پودر گل ختمي استفاده کنيد . 
در اين صورت نه تنها حنايتان رنگ نمي دهد بلکه از خواص گل ختمي نيز بهره مند مي شويد 
شلتـوک يا همان سبوـس برنـج ، گيـاه ارزان قيمتي است که مي توانيـد از دم کرده آن مانند چاي استفاده کنيد . 
از رسيدن گرد و خاک و دود به موهايتان جلوگيري کنيد که دشمن مو هستند .
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :