این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


سرگذشت ندیمه از تخیل تا واقعیت !

سرگذشت ندیمه از تخیل تا واقعیت !


زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مارگارت‌ اتوود در این کتاب به  خاطرات‌ ندیمه‌ای‌ به‌ نام‌ افرد در دوران‌ حکومت‌ تئوکراتیک‌ جلید پرداخته است‌. نویسنده‌ در این‌ کتاب‌ در پایان‌ قرن‌ بیستم‌ در آمریکا حکومتی‌ بنا می‌کند که‌ در آن‌ قدرت‌ در دست‌ گروهی‌ از نخبگان‌ جامعه‌ آن‌ روز قرار می‌گیرد. دولت‌ حاکم‌ ازدواج‌ دوم‌ را غیرقانونی‌ و زنا اعلام‌ می‌کند و زنان‌ بسیاری‌ دستگیر می‌شوند و به‌ بهانه‌ عدم‌ صلاحیت‌ اخلاقی‌ فرزندان‌ آن‌ها مصادره‌ و در اختیار زوج‌های‌ بی‌فرزند از طبقه‌ بالا که‌ مشتاق تداوم‌ نسل‌ خود هستند قرار می‌دهد. 
 
 این رمان در ژانر علمی تخیلی جا می‌گیرد، هرچند اتوود، با این که کتابش برندهٔ جایزه آرتور سی کلارک که ویژه کتاب‌های علمی تخیلی است شده، با این انتخاب  هم نظر نیست
 
داستان در شهر کمبریج در ماساچوست ایالات متحدهٔ آمریکا رخ می‌یدهد. پس از ترور رئیس‌جمهور آمریکا با اسلحه و به رگبار بستن همهٔ اعضای کنگره امریکا توسط مسیحیان بنیادگرا و اعلام وضعیت فوق‌العاده، انقلابی رخ می‌دهد، قانون اساسی لغو  و حکومتی تمامیت‌خواه مسیحی به نام جمهوری گیلاد شکل می گیرد. در این حکومت جدید آزادی‌های فردی اکثر شهروندان از بین می رود و همهٔ ادیان به جز دین رسمی کشور،  سقط جنین، هم‌جنس‌گرایی  ازدواج مجدد، طلاق، غیرقانونی اعلام می‌شود. متخلفان مذهبی و سیاسی اگر بخت یارشان باشد به مناطق سمی و خطرناک که کولونی نامیده می‌شوند تبعید شده ، و یا در بیشتر موارد دار زده می شوند تا مایهٔ عبرت بقیه باشند.
 
در کشور گیلاد بیشتر مردم به دلایلی که در مقدمه ی رمان آمده عقیم هستند، این مسئله بخاطر فجایع زیست‌ محیطی است که بعضی از بخش های کشور را غیرقابل سکونت کرده و احتمالاً به حوادثی در نیروگاه‌های اتمی و پایگاه‌های دفع مواد سمی مرتبط است. به همین خاطر زنان بارور که ازدواج نکرده‌اند یا ازدواجشان مورد قبول حکومت نیست، به عنوان   ندیمه   در اختیار خانواده‌های تراز اول قرار می‌گیرند تا شاید برای آنها بچه‌ای بیاورند. زنان مجرد عقیم تبعید می‌شوند. طبق تعبیر حکومت، عقیم بودن مردان ممکن نیست و این مشکل تنها از جانب زنان ممکن است پیش بیاید.
 
همچنین از این رمان بروس میلر  یک سریال جذاب نیز ساخته شده است . فصل اول این سریال در ۱۰ قسمت در سال ۲۰۱۷ از شبکه هولو پخش شد. فصل دوم بلافاصله ساخته شد و در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.این سریال برای فصل سوم تمدید شد.
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :