این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


برنج چاق کننده یا پر خاصیت؟

برنج چاق کننده یا پر خاصیت؟


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
آب برنج برخلاف تصور ما نه تنها خوش طعم است، بلکه حتی خواص آن رفع کننده برخی مشکلات از جمله مشکلات گوارشی است. 
گاهی بهترین درمان برخی از ناخوشی‌ها، ساده‌ترین چیزهایی است که اتفاقاً به جای استفاده، متأسفانه دور ریخته می‌شوند. یکی از همین مواد درمانی که خیلی از ما قدرش را نمی‌دانیم، آبی است که برنج در آن جوشیده است و آن را آبکش کرده، دور می‌ریزیم. باید بدانید که این آب برخلاف تصور ما خوش طعم بوده و حتی برای رفع مشکلات گوارشی مفید است.
 
  سرشار از ویتامینها و مواد معدنی
آبی که برنج در آن جوشیده و پخته است، دور نریزید. همین آب دارای ویتامینها و مواد معدنی فوق‌العاده‌ای است و استفاده از آن یکی از روشهای درمانی ساده و کم هزینه برای مقابله با برخی از مشکلات روزمره است. فقط کافی ا‌ست این آب را در ظرف شیشه‌ای ریخته و مقداری دارچین به آن اضافه کنید. در این صورت یک نوشیدنی خوش طعم خواهید داشت. تنها ایرادی که به آب برنج وارد می‌شود، عاری بودن آن از کلسیم است. بدون تردید می‌توانید کلسیم را در سبزیجات و میوه‌های خشک و لبنیات پیدا کنید.
 
  سدی در برابر پیری زودهنگام
باید بگوییم که آب برنج دارای میزان زیادی «اینوزیتول» است. اینوزیتول از خانواده ویتامین B است و خواص متعددی دارد. این عنصر مغذی به رشد سلولها کمک می‌کند. در نتیجه پیری را از وجودتان دور می‌کند. افزون بر این، اینوزیتول سبب افزایش جریان خون در رگ‌ها می‌شود. توجه داشته باشید، با مصرف آب برنج پوست صورتتان با طراوت‌تر و محکم‌تر شده و خاصیت ارتجاعی آن بیشتر می‌شود.
 
  منبع خوب انرژی
آب برنج بسیار انرژی‌زاست. این نوشیدنی برای بازیافتن انرژی در مواقعی که مریض شده‌اید و یا اشتهای خود را از دست داده‌اید، بسیار مؤثر است. برای این منظور لازم است که روزانه دو لیوان از این نوشیدنی را بنوشید تا مواد مغذی زیادی دریافت کنید و کم کم جان بگیرید. مصرف این نوشیدنی بخصوص برای سالمندان و کودکان توصیه می‌شود. توجه داشته باشید،  پزشکان آب برنج را برای خانم‌های شیرده نیز توصیه می‌کنند، چون باعث تحریک ترشح شیر مادر می‌شود.
 
  ضدنفخ
آب برنج به هضم غذا کمک می‌کند. به این ترتیب که به عملکرد خوب روده‌ها کمک کرده، از فلور آن محافظت و از نفخ جلوگیری می‌کند. این نوشیدنی همچنین برای مقابله با اسهال و تامین دوباره آب بدن مؤثر است. نتایج پژوهشی که در سال ۱۹۹۵ در مجله علمی‌« The Lancet» به چاپ رسیده، نشان می‌دهد، برنج و بویژه آب برنج برای درمان اسهال موثر است. برای این کار لازم است که ۳۰ گرم برنج را به مدت حدود ۳۰ دقیقه در آب بجوشانید. سپس آن را آبکش کرده و میل کنید. در صورت برطرف نشدن مشکل حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 
 آنتی اکسیدانی قوی
آب برنج دارای «اسید پاراآمینوبنزوئیک» است و این عنصر مفید در تمام محصولات آرایشی بهداشتی محافظتی نور خورشید وجود دارد. این اسید آنتی‌اکسیدانی قوی است که خواص ضدالتهابی دارد و پوست را از التهاب دور می‌کند. توصیه می‌کنیم، افزون بر نوشیدن آب برنج، از آن به عنوان ماسک روی پوستتان نیز استفاده کنید.
 
 خواص دیگر آب برنج
_  تنظیم کننده دمای بدن
_  تأثیر آن در مقابله با سرطان
_  درمان و پیشگیری از یبوست
_  پیشگیری از ورم معده
_  برای داشتن موهای سالم و درخشان
_  تقویت کننده بدن
_  برای تنگ کردن منافذ باز پوست
 
 روش تهیه آب برنج مفید
به احتمال زیاد شما برنج را از قبل با نمک زیاد خیس می‌کنید. در نتیجه امکان دارد آب ناشی از جوشیدن این برنج شور باشد. در این صورت بهتر است، دست به کار شده و خودتان آب برنج مخصوص تهیه کنید. ۳۰ گرم برنج را در مدت نیم ساعت در یک لیتر آب بجوشانید. در ظرف را بگذارید تا آب آن بخار نشود. برنج را آبکش کنید و آب آن را نگه دارید. می‌توانید کمی‌عسل و دارچین به این آب اضافه کرده و میل کنید.
در نهایت اینکه آب برنج برای تمام اعضای خانواده مفید است. شما می‌توانید این نوشیدنی را بعد از ظهر میل کنید. یادتان باشد که آب برنج تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند کلسیم را دارا نمی‌باشد. به این منظور می‌توانید از نوشیدنی بادام یا جودوسر استفاده کنید که مواد مغذی بیشتری دارند. در نتیجه نمی‌توان آب برنج را یک نوشیدنی معجزه آسا دانست.این نوشیدنی به عنوان مکمل برنامه غذایی سالم مفید خواهد بود، نه به عنوان اساس یک رژیم غذایی. نمی‌توانید برای رفع تمام نیازهای بدن خود یا کودکان از این نوشیدنی استفاده کنید، به خاطر اینکه تمام عناصر مغذی مورد نیاز بدن را ندارد. از این آب برای کسب انرژی بعد از بیماری، هضم راحت غذا و بهبود وضعیت پوست استفاده کنید و در کنار آن حتماً میوه‌های خشک، سبزی‌ها، آب میوه‌های تازه، فیبرهای غذایی و پروتئینها را در برنامه غذایی‌تان داشته باشید. این نوشیدنی بخصوص برای خانمها و افزایش طراوت و زیبایی پوست بسیار مفید است.
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :