این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :آیا آب برای بدن مهم است ؟


زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
زندگی بدون آب امکان ندارد. برای اینکه بدن دچار بی آبی نشود، برای تغذیۀ سلول های بدن و  دفع سموم نوشیدن آب لازم است. ولی همچنین برای خواب خوب نیز نوشیدن آب ضروری است، چرا که بی آبی و یا کم آبی بدن خوابیدن را با دشواری رویارو می¬سازد.
بدون آب، استراحت نیست!
70% بدن را آب تشکیل می دهد . این مقدار باید پیوسته دوباره باز سازی و تأمین شود، زیرا آب است که انتقال مواد مغذی به سلول ها (از راه رگ) و نیز انتقال سموم به اندام ها، دفع آن ها از بدن (به وسیلۀ دستگاه لنفاوی و رگ ها ) را تضمین می کند . باید روزانه دست کم یک و نیم لیتر آب نوشیده شود.
اگر مایعات کافی به بدن نرسد، خواب بی درنگ دچار اختلال می شود. بدنی که آب آن تحلیل رفته باشد، بی سرو صدا از خستگی رنج می برد ، که آسودگی را مختل می سازد . فعالیت الکتریکی مغزی كه آب به آن نرسیده باشد، شدت خود را به سرعت از دست می دهد و کار کردش متوقف می شود، بویژه قابلیت انتقال از حالت بیداری به خواب.
آب را با دقت انتخاب کنید
آب لوله کشی شده آشامیدنی، از نظر باکتری شناختی آبی بهداشتی است. با این همه، محتویات آن از مکان های مختلف بسیار متفاوت با یکدیگرند. برای مثال ، با توجه به محل‌های مختلفی که آب از آن ها عبور کرده است، مقدار نمک های معدنی در آن کم و زیاد می شود. این امر بویژه دربارۀ منیزیم و کلسیم صادق است که هر دوی آن ها برای دستگاه عصبی بدن حیاتی¬اند. اگر آب معدنی را ترجیح می دهید، به یاد داشته باشید که آب چشمه هیچ گونه کیفیت درمانی ندارد و با گذشت زمان محتوایات آن تغییر می کند. از سوی دیگر، بعضی از آب های معدنی به علتِ داشتن نمک های معدنی دارای کیفیت درمانی شناخته شده ای هستند. ترکیب این آب ها باید ثابت و جزئیات آن بر روی چسب روی بطری قید شده باشد.
•••آیا می دانستید؟
> شیرین کننده ها و از بین برنده های نمک آب در واقع روی محتویات معدنی آب لوله کشی تأثیری ندارند؛ ولی بعضی از محتویات زائد را از قبیل نیترات ها، از بین می برند. آب سنگین منبع مفیدی از کلسیم است. نیترات ها مواد معدنی هستند و اگر به مقدار زیاد در حدی که بیش از قدرت جذب بدن باشد به مصرف برسند، به سلامت بدن آسیب می‌رسانند. این اتفاق ممکن است در بعضی از مناطق کشاورزی بیفتد.
* نکات کلیدی
*برای دفع مواد سمی و زاید و نیز تغذیۀ سلول های بدن روزانه یک و نیم لیتر آب بنوشید.
*بدن کم آب آکنده از مواد زاید است، خسته می شود که به اختلال خواب و فعالیت مغز می انجامد.
*بعضی از آب های معدنی ، بویژه از نظر منیزیم و کلسیم ، غنی هستند.
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :