این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


سردردها، دردی واقعی هستند!

سردردها، دردی واقعی هستند!


زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
بخش عظیم از افراد_ شاید یک نفر از ده نفر – که اکثریت آنان را زنان تشکیل می دهند، به سردرد دچارند. 
     افرادی که میگرن دارند بعضی از صفات آن را چنین شرح می دهند: دردی عمیق، موزی، سوزاننده و تپنده که در زمانی که انتظارش را ندارید به شما حمله می کند. درد از جمجمه آغاز و در پیشانی پخش می شود و در شقیقه رخنه می کند. احساس تلخی می کنید. درد ادامه می یابد و یا نورهای روشنی شروع به روشن و خاموش شدن در چشمانتان می کنند. این وضعیت، به هر شکلی که ظاهر شود، باعث معلولیت و ناتوانی می گردد، بویژه اگر تکرار آن بیشتر و بیشتر شود. واژه عمومی طبی برای تمام این دردها سفالاژیا cephalagia است که می توانند از گیرنده های درد در سرو گردن برخیزند. اگرچه علل بسار جدی برای سردرد مثل مننژیت حاد یا خونریزی مغزی و عللی با اهمیت کمتر مثل سینوزیت حاد یا مشکلات دندان وجود دارد، اکثریت افراد با سردردهای راجعه دارای اختلالی هستند که اگرچه ناراحت کننده است تأثیر اساسی در سلامت آنان ندارد. شایع ترین عامل برای سردردهای مزمن، یعنی سردردهای روزمره یا چندین بار در هفته در مدتی بیش از چند ماه و سال سردردهای عصبی است. افراد مبتلا از بندی سفت دور سر، و یا دردهای تپنده یا انفجاری شکایت دارند. از نظر بینایی مشکلی وجود ندارد و علایم سردرد اغلب همراه با استرس یا افسردگی است. متخصصان اعصاب معمولاً به وسیلۀ حرف زدن با بیمار دربارۀ علایم بیماری به تشخیص می رسند. آزمایش های خون و اسکن های مغزی تنها زمانی که موردی غیر معمول در پیشینۀ بیماری وجود  داشته باشد به عمل آید. 
    میگرن، چنان که ریشۀ یونانی شناخته شدۀ آن (hemikrania) اشاره دارد، اغلب فقط نیمی از سر را فرا می¬گیرد و شکلی از سردردهای راجعه است که از اختلالات بینایی و علایمی همچون استفراغ به همراه دارد. سردردها در دوره هایی برای چند ساعت و یا چند روز طول می کشند، دیگران غالباً ریشۀ فامیلی دارد و بیشتر به علت نخوردن غذا و یا خوردن غذای چون شراب قرمز، پنیر و نیز دوران قاعدگی بروز می کند. 
    این سردردها بسیار شایع است و اغلب با هم تداخل پیدا می کند همچنین مصرف زیاد مسکن ها ممکن است سردردهای روزمره ایجاد کند.
تمام سردردها مشابه نیستند
تا جایی که به پزشکان مربوط می شود، سردردها دردی واقعی هستند! شکلی که آن ها ظاهر می شوند، علت و عواملی که باعث ایجاد حملات درد می گردند، در هر فردی متفاوت است. با وجود این تفاوت ، طبقه بندی های میگرن که در زیر ذکر می شوند اغلب به کار می روند:
    میگرن های عمومی که بدون اعلام و یا دلیل مشخص بروز می کنند. درد تپنده و تیز است اغلب صبح زود آغاز و غالباً فقط در یک طرف پیشانی احساس می شود. کاهش پشت چشم ها و یا شقیقه ها را نیز در بر می گیرد و با حالت تهوع و گاهی حتی استفراغ، یبوست یا اسهال و سر گیجه همراه است. فرد مبتلا رنگ پریده و خسته است و به سختی می تواند برای شروع روز از جا برخیزد. در حدود هفتاد و دو درصد سردردهای میگرن در این طبقه بندی قرار می گیرند.
    میگرن های کلاسیک که پیش از آغاز با اختلالات بینایی مثل نورهای فلاش زن ، نقاط سیاه و یا درخشنده یا لکه های رنگی همراه است. گاهی حساسیت غیر طبیعی به صدا وجود دارد و بیمار به حالت تهوع دچار می شود و ممکن است استفراغ کند.به دنبال این علایم احساس خارش و سوزش در کف دست ها و یا دور دهان به وجود می آید. بیماران اغلب بی قرار هستند و ترجیح می دهند در اتاق تاریک دراز بکشند و سعی بکنند که بخوابند که باعث تسکین درد شود. این سردردها اگرچه بسیار ناراحت کننده هستند با پیش آگاهی رخ می هند که همین امر بیمار را قادر می سازد از وقوع سردرد پیشگیری کند.
    عملکرد میگرن ناشناخته است ولی امکان دارد به علت تغییراتی که در فعالیت عصب trigeminal تری ژمینال رخ می دهد ، به وقوع بپیوندد. همچنین میزان ناقلان عصبی مثل سروتونی می تواند باعث گشادی عروق داخل و خارج جمجمه شده که نتیجۀ آن ایجاد سردرد است. در ضمن، عامل مهم ژنتیکی و یک سری از محرک های شناخته شده در افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند نیز مؤثرند. اگر یکی از والدین شما مبتلا به میگرن باشند شما 60% و اگر هر دوی آنان میگرن داشته باشند 80% در معرض خطر گرفتارشدن به میگرن قرار دارید. البته عادلانه نیست؛ ولی این طور است. استعداد ابتلا به میگرن عموماً در دوران کودکی با بلوغ مشهود می گردد.
   عوامل روانی مثل احساسات شدید یا استرس می توانند نقش جدی در بروز سردردها بازی کند و این چیزی است که افراد مبتلا آن را کاملاً درک می کنند. احساس بی قراری، خشم سرکوب شده و خستگی مفرط همگی می تواند در افراد مستعد باعث ایجاد سردرد شوند. دوره های هیجانات که حالات وابستگی در پی دارند نیز می توانند در  افراد مستعد باعث بروز مشکلات گردند. هورمون ها نیز ممکن است مقصر باشند.  
     این واقعیت که زن ها بیش از مردها به سردرد دچار می شوند بدون شک به دلیل اختلافات هورمونی است.زندگی هورمونی مرد را می توان مانند حرکتی همواره رو به جلو در یک خط راست مجسم کرد، در حالی که در زنان این حرکت، به واسطۀ تکرارهای مداوم، امواج و سیکل های متعدد در نوسان هستند. بنابراین عوامل بسیار زیادی می توانند باعث عدم تعادل هورمونی شوند. میگرن ممکن است در حدود سنین بلوغ آغاز شود و با هر دو دورۀ قاعدگی تغییر کند و با مصرف قرص های ضدبارداری تشدید یابد. کم شدن میزان قند خون به علت نخوردن غذا می تواند باعث ایجاد سردردهای شدید شود و این را نیز افراد مبتلا به خوبی می دانند، چنان که بعضی از موادی که 
می خوریم، مثل شکلات، تخم مرغ، چربی و یا الکل نیز همین اثر را دارند. نخوردن صبحانه و خوردن یک ساندویج پنیر و یا شکلات به عنوان ناهار نیز می تواند در افراد مستعد موجب شروع سردرد شود.
    این واقعیت که عوامل مختلف فراوانی در شروع سردرد دخیل است جنبۀ مثبتی نیز دارد، چرا که این امر به آن معناست که روش زندگی متعدد یا درمان های طبیعی برای درمان سردرد وجود دارد. تغییرات رژیم غذایی طب گیاهی یا چین، ورزش، آب درمانی، ماساژ و روانکاوی همگی راه هایی برای مقابله با این مشکل است و اگر هیچ کدام از آنها مؤثر نبود می توان از طب مدرن که راه های مؤثر نیز دارد استفاده کرد.
به هر حال، لازم است ابتدا شما دلیل وقوع درد و زمان آغاز آن را در خود بشناسید. زمانی که ماهیت مشکل را کاملاً درک کردید ، می توانید آن را ساده تر مهار و درمان کنید.
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :