این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


کاهش 30 درصد هزینه ی برق محل کار

کاهش 30 درصد هزینه ی برق محل کار


زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
امروزه کمترفروشگاه و ساختمان تجاری را می¬توان پیدا کرد که در آن از چراغهای گوناگون، تابلوهای تبلیغاتی بزرگ با روشنایی¬های مختلف و متعدد و همچنین انواع دستگاه¬های الکتریکی و الکترونیکی نظیر رایانه ، چاپگر، اسکنر و فتوکپی استفاده نشده باشد. استفاده از این وسايل برقي که ازابزارمهم کار تجاری می باشد هزينه هاي برق محيط كار رابوجود مي آورند.
در حال حاضردر بخش تجاری کشور مانند شرکت¬های خصوصی، فروشگاه¬ها، سوپرمارکت¬ها و.... هرمشترك به طور میانگین بیش از 300 کیلووات ساعت برق در ماه مصرف مي كند و باالطبع هر مشترکی که بیشتر برق مصرف کند هزینه بيشتري بايدپرداخت كند.آنچه مهم است اين است كه درحال حاضربا اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها قیمت برق برای بخش تجاری بطورمتوسط 120تومان درنظرگرفته شده است و در 3 سطح محاسبه می¬شود. بطوریکه هزینه مصرف صفر تا 200 کیلووات که 70 درصد مشترکین تجاری را شامل می¬شود 100 تومان خواهد بود، از 200 تا 600 کیلووات 140 تومان و مازاد بر 600 کیلووات به 200 تومان می¬رسد. 
بامطالعات وبررسی های انجام شده دربخش تجاری کشور ما مشخص شده است درصورتی که نکاتی که بسیار ساده ولی موثرهستند وهیچ تاثیری در روند فعالیت ها وسودآوری این بخش ندارد توسط مشترکین برق تجاری رعایت و بکارگرفته شود، این مشترکین هزینه برق مصرفیشان حتی با اعمال تعرفه های جدید افزایش چندانی نخواهد داشت. 
بدین منظورسازمان بهره¬وری انرژی ایران (سابا) در راستای افزایش سطح دانش و اعتلای فرهنگ مشترکین این بخش در خصوص نحوه استفاده بهینه از برق توصیه هاوراهکارهایی را دراین زمینه درروزنامه ها درج نموده است .مطالعه و عمل به این توصیه ها باعث کاهش هزینه برق مصرفی شمابه میزان 30درصدمی گردد. 
 
چه کارهایی براي كاهش هزينه برق محل كارمان انجام دهیم؟
روشنایی 
_ از لامپ¬ها و شدت روشنایی مناسب برای محل كار و فعالیتی كه انجام مي دهيد استفاده كنيد زیرا روشنایی غیراستاندارددرمحل كار باعث ضعف بینایی،کاهش اشتیاق به کار، خستگی و کاهش کیفیت محصولات تولیدی کارخانه¬ها و کار انجام شده می¬گردد. ولی روشنایی استاندارد{نه بسيار كم ونه خيره كننده} علاوه بر جلوگیری از موارد مذکور سلامت چشم را نیز تضمین می¬کند. 
_ در محل كار خوددر صورت امکان بجای نور مصنوعی از روشنایی طبیعی استفاده کنید. برای این منظور سعی شود در طول روز لامپ¬ها را خاموش و یا با نصب دیمر الکترونیکی برای لامپ ها(به غیر از لامپ های کم مصرف) روشنایی آنها را در حداقل مورد نیاز قرار دهید. 
_ در هنگام نورپردازی ویترین بوتیک¬ها و فروشگاهها از لامپ¬های کم مصرف LED بجای لامپ¬های هالوژنی رشته¬ای استفاده گردد و در هنگام نورپردازی، لامپ¬ها طوری قرار گیرند که زاویه تابش نور آنها به سمت کالاها و محتویات داخل ویترین باشد.با این روش هزینه¬های برق مصرفی مربوط به روشنایی به شدت کاهش می¬یابد.
_ در ساختمان و دفاتر اداری ، آموزشی و سایر مکانهایی که از لامپ¬های فلورسنت استفاده می¬شود سعی شود از 
لامپ¬های فلورسنت با نور سفید و زرد همزمان استفاده شود و محل نصب و ارتفاع آنها نزدیک و در بالای موضع فعالیت قرار گیرد. 
_ لامپ¬های فلورسنت سوخته شده که در حال چشمک زدن می¬باشند راتعویض کنید زيرا این لامپ¬ها در این حالت ضمن ناراحتي چشم علاوه برصدمه به ترانس واستارت مهتابي، برق نیز مصرف می¬کنند.
_ در رستورانها و کافی شاپ¬ها از نور موضعی که با ارتفاع مناسب بر روی میز نصب شده است بهره بگیرید دراينصورت با استفاده ازيك لامپ كم مصرف 11 وات ضمن تامين روشنايي مناسب هزينه برق خودرا تاحدزیادی كاهش مي دهيد. 
_ فروشگاهها، مغازه¬ها، رستورانها، میوه¬فروشی¬ها و سایر اماکنی که برای جلب مشتری ازلامپ¬های گازی و رشته ای استفاده می¬کنند، باید توجه نمایند استفاده از این لامپ¬ها هزینه¬های برق مصرفی را به شدت افزایش می¬دهد. لذا برای کاهش هزینه ها از لامپ¬های کم¬مصرف با توان بالا استفاده نمایید.
_ مغازه¬ها و فروشگاهها برای روشن کردن تابلوهای تبلیغاتی خود می¬توانند بجای لامپ نئون از لامپ¬های فلورسنت یا کم¬مصرف استفاده نمایند.
_ به جای روشن کردن لامپ¬های پر مصرف ( مدادی _ گازی) در سردر مغازه و فروشگاهها ازلامپ¬های کم مصرف استفاده کنید و در طول روز این لامپ¬ها را خاموش کنید.
_ لامپ¬های کم مصرف در رنگهای سفید ، آفتابی و استاندارد در اندازه، شکلها و توانهای مختلف از 7 وات تا 120 وات در بازار موجود می¬باشند.این لامپ¬ها لامپ¬¬های رشته¬ای برق مصرف می¬کنند و8 برابرآنها نيزعمر مي كنند،همچنين نور یک لامپ کم مصرف 23 وات معادل یک لامپ رشته ای 100 وات است و با توجه به اینکه گرمای کمتری ایجاد می¬کنند، در تمامی مکان¬هایی که نیاز به نور پیوسته و مداوم دارند از جمله بوتیک¬ها ، فروشگاه¬ها، دفاتر ، بیمارستانها، کلاس¬های درس و ... قابل استفاده می¬باشند. استفاده از این لامپ¬ها با توجه به وجود رنگهای مختلف جهت نورپردازی نیز بسیار مناسب می¬باشد و به شدت هزینه¬های برق مصرفی را کاهش می_دهد. 
_ هرچند سال یک بار سیم کشی برق محل را توسط یک متخصص کنترل کنید. زیرا نقص سیم کشی برق می تواند سبب بالارفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی و حتی آتش¬سوزی شود. 
_ در هنگام مطالعه و انجام کارهای ظریف از نور موضعی(چراغ¬های مطالعه) با لامپ¬های کم¬مصرف و یا LED استفاده نمایید. 
_ با پاك كردن گرد و غبار از روي لامپ‎ها و حباب‎ها بر نور آنها بيفزاييد. زیرا یک لایه گردوغبار می تواند 50 درصد کارآیی لامپ را کاهش دهد.
 
رایانه ها
_ رایانه (کامپیوتر)، چاپگر (پرینتر)، اسنکرو دستگاه کپی را هنگامی روشن کنید که به آنها نیاز دارید. ضمناً از خاموش بودن این وسایل پیش از ترک محل کار مطمئن شوید.
_ چنانچه به مدت طولاني از كامپيوتر ، دستگاه كپي و ... استفاده نمي‎كنيد، آنها را خاموش نماييد و درصورتي كه در فواصل زماني كوتاه‎تري استفادة متناوب از وسايل اداري اجتناب‎ناپذير است، حالت ” خواب “ (Sleep / Quiet) اين وسايل را فعال كنيد. اين كار باعث مي‎شود تا وسايلي مانند دستگاه كپي، كامپيوتر و ... پس از يك مدت كوتاه بي‎كاري در حالت خاموشي موقت قرار گيرند. در اين حالت، مصرف انرژي الكتريكي بسيار كمتر مي‎شود، ضمن آنكه دستگاه‎ها نيز به طور كامل خاموش نمي‎شوند. 
 به عنوان مثال مصرف انرژي يك كامپيوتر در اين حالت 70 درصد كمتر از حالت فعال خواهد بود. به يادداشته باشيد كه حالت ” محافظ صفحه نمايش“ (Screen Saver) نقشي در صرفه‎جويي مصرف انرژي كامپيوتر ندارد. 
_ بر روي بسياري از وسايل اداري مي‎توان برچسب مصرف انرژي را مشاهده كرد. شكل برچسب مصرف انرژي مورد استفاده در كشورهاي مختلف متنوع است، اما همگي از استانداردهاي مشابهي تبعيت مي‎كنند. بر روي اين برچسب‎ها ميزان مصرف برق وسيلة مورد نظر درج شده است. هنگام خريد وسايل مورد نياز خود به مندرجات برچسب مصرف انرژي آنها توجه كنيد. اين كار امكان مقايسه و انتخاب بهينة وسايل را از نظر ميزان مصرف انرژي فراهم مي‎كند. 
_ در صورت امكان به جاي استفاده از كامپيوترهاي روميزي (Desktop) از كامپيوترهاي كيفي (Laptop) استفاده كنيد. كامپيوترهاي كيفي تنها در حدود 10 درصد كامپيوترهای روميزي برق مصرف مي‎كنند. به علاوه به دليل نداشتن فن منبع تغذيه، سرو صداي كمتري داشته و جاي كمتری نيز اشغال مي‎كنند. 
_ اگر قصد خريد كامپيوتر داريد، مانيتور ( صفحة نمايشگر) آن را متناسب با نياز خود انتخاب كنيد. هر چه اندازة مانيتور بزرگ‎تر باشد. مصرف انرژي (برق) آن نيز بيشتر خواهد بود. 
بعنوان مثال، يك مانيتور رنگي 17 اينچ تقريباً 35 درصد بيشتر از يك مانيتور رنگي 14 اينچ و يك مانيتور رنگي 14 اينچ تقريباً 50 درصد بيشتر از يك مانيتور رنگي 10 اينچ انرژي مصرف مي‎كند. 
_ ميزان وضوح و دقت صفحة مانيتور كامپيوتر (Resolution) را متناسب با نياز كاري خود انتخاب كنيد. افزايش ميزان وضوح نمايش يك مانیتور رنگي باعث افزايش توان مصرفي به ميزان 22 درصد در هر اينچ مربع از صفحة نمايش مي‎شود. 
_ مصرف ويژة انرژي دستگاه‎هاي كپي (مصرف انرژي به ازاي واحد كاري) از هر وسيلة اداري ديگر بيشتر است. هنگام كپي گرفتن حتي‎الامكان از هر دوروي كاغذ استفاده كنيد. اين كار هزينة انرژي، هزينةجوهر، كاغذ و ضايعات كاغذي را كاهش مي‎دهد. 
_ به جاي استفاده از پرينترهاي ليزري، حتي‎الامكان از پرينترهاي سوزني (Dot Matix) يا جوهرافشان (Ink Jet) استفاده كنيد.پرينترهاي سوزني براي بسياري از كارهاي اداري به اندازة كافي دقيق و سريع هستند و در مقايسه با پرينترهاي ليزري 80 تا 90 درصد كمتر انرژي مصرف مي‎كنند. 
_ پرينترهاي جوهرافشان سياه و سفيد نيز 95 درصد كمتر از پرينترهاي ليزري انرژي مصرف مي‎كنند و اين درحالي است كه كيفيت صفحات چاپ شده توسط اين پرينترها تقريباً مشابه يكديگر است. توجه داشته باشيد كه پرينترهاي جوهرافشان رنگي از لحاظ مصرف انرژي مزيت قابل ملاحظه‎اي نسبت به پرينترهاي ليزري ندارند. 
_ دستگاه فكس خود را از نوع جوهرافشان انتخاب كنيد. مصرف انرژي دستگاه‎هاي فكس جوهرافشان در حالت آماده باش (Standby) خيلي كم است و به علاوه نسبت به دستگاههاي فكس ليزري 90 درصد كمتر انرژي مصرف مي‎كنند. 
 

 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :