این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


ساختمان هاي هوشمند،اجزا و ساختار

ساختمان هاي هوشمند،اجزا و ساختار


زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
اجزاء اصلي ساختمان هاي هوشمند: يك ساختمان هوشمند متشكل از اجزاي مختلفي بوده كه در هماهنگي و ارتباط با يكديگر شرايط لازم رادر كنترل بهينه ساختمان فراهم مي آورند . اين اجزا عبارتند از:
1_ اولين قسمت در يك سيستم هوشمند سازي ساختمان مثل ساير سيستم هاي مبتني بر كامپيوتر  ، ورودي هاي سيستم مي باشند كه وظيفه دريافت اطلاعات را از  انواع مختلفي از سنسورها(2) و ساير ابزارهاي ورودي برعهده دارد ،كه از جمله مي توان به انواع سنسورهاي امنيتي و مراقبتي ،حسگرهاي تشخيص كيفيت و دماي  هوا ، حسگرهاي نظارتي سيستم و همچنين صفحات نمايشگر لمسي (3)كه براي ورود اطلاعات توسط كاربر در نظر گرفته مي شوند ،‌اشاره نمود . 
 2_ دومين جزء سيستم كنترل هوشمند ساختمان ، سيستم پردازش ، تحليل اطلاعات و بايگاني داده هاست كه وظيفه اين سيستم پردازش اطلاعات مختلف دريافت شده از ابزارهاي ورودي بر اساس سناريو هاي از پيش تعيين شده و يا درخواست هاي كاربر سيستم مي باشد . جهت روشن شدن موضوع ، نمونه اي از پردازش انجام شده در چنين سيستمي  به عنوان مثال ذكر مي شود . يك اتاق بزرگ كنفرانس را تجسم كنيد كه از يك طرف پنجره هايي بسمت محيط خارج دارد . بطور مشخص قسمتي از اتاق كه به پنجره نزديك تر مي باشد ، در روشنايي روز ، داراي شدت نور بيشتري بوده  و بالعكس طرف مقابل ممكن است كمبود روشنايي داشته باشد . در صورتي كه در اين اتاق چندين رديف مهتابي در نظر گرفته شده باشد مي توان با بهره گيري از سيستم هوشمند سازي روشنايي ، ترتيبي اتخاذ نمود كه با استفاده از اطلاعات دريافتي از سنسورهاي آشكار ساز شدت نور و همچنين تركيب آن با اطلاعات ساعت و تقويم ، بتوان زمان طلوع و غروب خورشيد را تشخيص داده و متناسب با شرايط روشنايي حاصل از نور طبيعي ترتيب روشن شدن و همچنين شدت روشنايي حاصل ازهر يك از مهتابي هاي نصب شده در اتاق را تنظيم نمود . همچنين در صورتي كه به سيستم مذكور ، حسگرهاي تشخيص دهنده حضور اشخاص را هم اضافه نماييم مي توانيم علاوه بر تنظيم شدت روشنايي  متناسب با نياز هر اتاق ، در زمان عدم حضور افراد در اتاق نيز اين روشنايي را به حداقل تعريف شده در سناريوي كنترل كاهش دهيم . در اين صورت علاوه بر تامين روشنايي مورد نياز در اتاق و با بهره گيري از روشنايي طبيعي مي توان به ميزان زيادي در مصرف انرژي الكتريكي صرفه جويي نمود . 
  3_ سومين جزء از يك سيستم هوشمند ساختمان ، خروجي هاي  سيستم مي باشند كه وظيفه آنها اعمال فرامين توليد شده توسط واحد پردازش به اجزاء كنترل شونده ساختمان مي باشند . 
  4_ چهارمين جزء ملاحظات زماني سيستم مي باشند كه موجب مي شود تا تصميمات اتخاذ شده در زمان مقرر رخ دهند. 
  5_ پنجمين جزء توانايي يادگيري سيستم كنترل مي باشد كه با استفاده از سيستم هاي خبره و منطق هاي فازي اين امكان را فراهم مي آورند ،تا بتوان با استفاده از تحليل اطلاعات گذشته و نيازمندي هاي پيش بيني شده در سناريوي كنترل ساختمان  ، در يك زمان مشخص بهترين تصميم را به منظور بهينه سازي مصرف  انرژي و همچنين ايجاد رفاه براي ساكنين به همراه آورد .   
 
قابليت هاي ساختمان هوشمند: با توجه به اينكه نيازهاي ساختمان هاي با كاربردهاي گوناگون با هم متفاوت مي باشد ، لذا سيستم هاي هوشمند سازي ساختمان كه بر مبناي برقراري ارتباط مابين تجهيزات مختلف عمل مي نمايند ، قابليت ها و كاركرد هاي مختلفي را پشتيباني مي نمايند تا با بهره گيري از آنها بتوان متناسب با نيازهاي هر ساختمان ،‌نسبت به ارائه سيستم مورد نياز آن اقدام نمود .با توجه به اينكه بطور معمول انسانها علاقه مند به زندگي در محيط هاي بدون حصار و ايمن  مي باشند ، لذا سيستم هاي هوشمند سازي ساختمان در هر زمان و مكان خود را جهت انطباق با اين نيازها تنظيم مي نمايند . از جمله مهمترين قابليت هاي يك ساختمان هوشمند مي توان به مواردي از جمله كنترل عملكرد سيستم هاي تهويه مطبوع ، سيستم هاي تاسيسات حرارتي و برودتي ، كنترل نور ، پرده ها و سايبان ها ، مديريت مصرف انرژي به خصوص انرژي الكتريكي ،كنترل و گزارش دهي در خصوص كليه عمليات ارتباطي و اجرايي در ساختمان ، سيستم هاي امنيتي و كنترل تردد ، سيستم هاي حفاظتي از جمله سيستم هاي اعلان و اطفاء حريق ، سيستم هاي اعلان سرقت ، سيستم هاي كنترل ويدئويي و مدار بسته و... اشاره نمود . 
 
مزاياي ساختمان هوشمند: مهمترين مزاياي حاصل از هوشمند سازي يك ساختمان را مي توان به شرح زير ارائه نمود : 
1_5_ افزايش رفاه محيطي ولوكس نمودن ساختمان با مكانيزه نمودن آن 
2_5_ كاهش مصرف انرژي در ساختمان با بهره برداري بهينه از انواع انرژي و جلوگيري از اتلاف منابع تجديد ناپذير
 3_5_ كاهش قابل ملاحظه هزينه هاي شارژ و نگهداري ساختمان با بهره گيري از روش هوشمند نگهداري و تعميرات 
4_5_افزايش ايمني و امنيت ساختمان با استفاده از سامانه هاي نظارت و كنترل مستمر بر روي كليه سيستم هاي موجود از قبيل كنترل تردد ، نظارت تصويري،اعلام و اطفاي حريق، سيستم هاي ضد سرقت و ...
5_5_ كنترل بهينه دما با بهره گيري از سامانه هاي هوشمند كنترل تاسيسات گرمايشي و سرمايشي 
6_5_ كنترل روشنايي با بكارگيري سامانه هاي هوشمند سنجش و كنترل شدت روشنايي
7_5_ كنترل و مانيتورينگ از راه دور ساختمان با بهره گيري از امكانات ارتباطي متنوع ( سامانه هاي كنترل از طريق موبايل ، اينترنت ، تلفن ، Wifi و.....)
8_5_ كاهش نيروي انساني مرتبط با تعميرات و نگهداري ساختمان و جلوگيري از هزينه هاي ثانويه ناشي از عدم هماهنگي گروههاي مختلف
9_5_ افزايش عمر تجهيزات بكاررفته در ساختمان با استفاده بهينه و استاندارد آنها 
 
ساختمان هوشمند و مصرف انرژي: ساختمانهاي هوشمند برتمامي نقاط حساس ساختمان با كمترين هزينه انساني كنترل دارند.ساختمانهاي هوشمند 30 الي 40 درصد در مصرف انرژي صرفه جويي مي كنند و با ارتباطهاي منطقي بين اجزاي كليدي ساختمان امكانات بيشماري را در اختيار كاربر قرار مي دهند. انسانها از بدو پيدايش در آرزوي مكاني امن ومطمئن براي زندگي بوده اند و براي رسيدن به اين آمال هيچوقت دست از تلاش وتحقيق برنداشته اند. حال در هزاره سوم وعصر ارتباطات و كامپيوتر تنها ساختمانهاي هوشمند هستند كه به اين خواسته جامه عمل مي پوشاند. ساختمان هوشمند با بهينه سازي مصرف انرژي در كاهش هزينه هاي ساختمان كمك شاياني مي كند. در جهت كاهش هزينه هاي صنعت ساختمان واستفاده بهينه از تكنولوژي و بكارگيري فناوري ارتباطات و رايانه عملكرد سيستمهاي مديريت و اتوماسيون ساختمان چشمگيرتر مي گردند كه در مجموع صرفه جويي انرژي را در بر خواهد داشت بطوريكه صرفه جويي هاي ناشي ازبكارگيري اين سيستمها در مدت زمان كوتاهي موجب جبران هزينه هاي مربوطه مي شود. سيستمهاي كنترل هوشمند داراي انعطاف بالايي خواهند بود كه مي توان براحتي آنها را با نيازهاي مختلف منطبق نمود. همچنين در هنگام بهره برداري براحتي ميتوان عمليات تغيير و بهينه سازي براي راهبري بهتر و كاهش هزينه هاي انرژي و كاهش هزينه هاي تعميراتي را انجام داد . در ساختمان هوشمند بسياري از اعمالي كه ساكنان از روي عادت و بصورت غير ارادي انجام مي دهند توسط سيستمهاي هوشمند انجام مي گردد كه باعث صرفه جويي در زمان و هزينه نيروي انساني مي شود . با بكارگيري انواع و اقسام سنسورهاي حسي در داخل و خارج ساختمان و با بكارگيري يك شبكه و سيستم واحد مي توان بصورت دائمي و بلادرنگ اطلاعات دما ، فشار، رطوبت ،دبي هوا ، ميزان اكسيژن و دي اكسيد كربن را در اختيار داشت و از آنها در جهت رسيدن به شرايط ايده آل استفاده كرد. در يك ساختمان هوشمند با امكانات نرم افزاري بوجود آمده ميتوان نمودارهاي مختلفي را برحسب زمان دراختيار داشت و از آنها در جهت بهبود كيفي شرايط زيستي و حداكثر استفاده از هواي طبيعي را براي ساكنين بوجود آورد. در زمان كاركرد سيستم هوشمند ساكنان در جهت صرفه جويي مصرف انرژي حق باز كردن پنجره ها را نخواهند داشت و درساختمانهاي اداري قبل از اتمام ساعت كار اين سيستم بصورت اتوماتيك و متناوب شروع به خاموش كردن سيستمهاي تهويه مطبوع مي كند . در يك ساختمان هوشمند با امكانات بوجود آمده مي توان در هر زمان ميزان مصرف انرژي بر پايه مصرف انرژي سوخت و برق را بدست آورد و از آن در جهت كاهش مصرف انرژي و بهينه سازي مصرف سوخت در ساختمان بهره برد . بيشترين مصرف انرژي در ساختمان توسط سيستم روشنايي بوجود مي آيد كه با هوشمندسازي اين سيستم مي توان ازاتلاف انرژي تا حد زيادي جلوگيري كرد كه اين عمل با تركيب روشنايي روز و روشنايي مصنوعي به بهترين نحو و خاموش كردن چراغها در زمان بدون مصرف بوجود مي آيد . سيستمهاي مدرن مديريت ساختمان امروزه برپايه وب نگاشته مي شوندكه بزرگترين حسن آن در بكارگيري امتيازات شبكه جهاني اينترنت و كنترل ساختمان از راه دور توسط سيستمهاي ارتباطي متداول در دنيا است به اينصورت كه با راه اندازي سايت ساختمان موردنظر و با وارد كردن شناسه كاربري و رمز عبور مي توان ازهر مكاني بر ساختمان احاطه داشت . در اينگونه ساختمانها مي توان با نصب تابلوهاي نمايشگر الكترونيكي در مكانهاي خاص ساختمان و نمايش دادن اطلاعات مختلف از سيستمهاي كنترلي ساختمان ، زندگي را براي ساكنين لذت بخش كرد .
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :