این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


برخی سوالات متداول درباره ویروس کروناا

برخی سوالات متداول درباره ویروس کروناا


زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
چگونه می‌توانم از خودم/خانواده‌ام محافظت کنم؟
بهترین راه محافظت همان است که برای هر عفونت تنفسی انجام می‌دهید. بهداشت خوب را از این طریق رعایت کنید:
 
  • مطمئن شوید که حد اقل برای 20 ثانیه با آب و صابون یا ژل ضد عفونی کننده الکلی دستهایتان را کاملاً تمیز کنید
  • وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی یا آرنج تا شده خود بپوشانید
  • از تماس نزدیک با هر کسی که عوارضی شبیه سرما خوردگی یا آنفلوآنزا دارد اجتناب کنید.
  • مطمئن شوید که اگر مریض هستید در خانه بمانید.
 
آیا ماسک صورت در مقابل COVID_19 محافظت می‌کند؟ کدام ماسک صورت؟
ماسک صورت برای عموم جامعه توصیه نمی‌شود.
 
کسانی که عوارض دارند و ممکن است به COVID_19 آلوده باشند ملزم هستند که در خانه قرنظینه باشند و باید وقتی با کس دیگری در یک اتاق هستند و وقتی خواستار راهنمایی پزشکی هستند ماسک صورت جراحی بپوشند تا خطر انتقال COVID_19 به کس دیگری را کاهش دهند.
 
کارکنان  مراقبت بهداشتی که مراقب بیماران مشکوک به COVID_19 هستند باید از وسایل محافظت شخصی مناسب استفاده کنند تا از خودشان در مقابل COVID_19 محافظت کنند. برای اطلاعات بیشتر به  وبسایت ویروس کرونای جدید (COVID_19) کمیسیون تعالی بالینی (CDC) مراجعه کنید.
 
آیا به اندازه کافی ماسک صورت در NSW هست؟
اداره بهداشت NSW و دولت استرالیا تدارکات اضافی ماسکهای صورت را برای کارکنان بخصوص بهداشت بمنظور بر آورده کردن تقاضاهای فعلی توزیع کرده‌اند. اداره بهداشت NSW کماکان موجودی ماسکهای صورت را در NSW تحت نظر خواهد داشت.
 
وسایل و اثاثیه بیمارستان چگونه تمیز می‌شود که در مقابل COVID_19 محافظت کند؟
بیمارستانها مطمئن می‌شوند که سطوح بعد از هر مورد مشکوک تمیز و ضد عفونی شوند، آمبولانس‌ها هم همینطور. یک کتابچه راهنمای پیشگیری و کنترل عفونت هست که قدمهای مناسب برای تمیز کردن یک اتاق را بمنظور حتمی کردن اینکه هیچ ویروسی باقی نمانده باشد شرح می‌دهد. کارکنان در هنگام تمیز کردن لباس محافظ نیز می‌پوشند تا از خودشان محافظت کرده و هر نوع پخش عفونت را محدود نمایند.
 
آیا رفتن به بیمارستانی که یک مورد COVID_19 در آن است برای من امن است؟
اداره بهداشت NSW با بیمارستانهای خود همکاری می‌کند تا استانداردهای بالای کنترل عفونت را حفظ کند. بیمارستانها وپزشکان NSW به خوبی در مراقبت از افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، و پیشگیری از انتقال آنان به بیماران دیگر آموزش دیده‌اند.
 
از کجا بدانیم کسانی که COVID_19 داشته‌اند دیگر عفونی نیستند؟
افرادی که عفونت COVID_19 در آنها تایید شده است تحت مراقبت پزشکان متخصص در قرنطینه می‌مانند تا عوارض عفونت COVID_19 در آنها تمام شود. پیش از ترخیص از قرنطینه آزمایشاتی دارند تا معلوم شود که هنوز COVID_19 دارند یا نه و تیم مراقبت تخصصی ارزیابی می‌کند که دیگر عفونی نیستند. پس از مرخص شدن تیم پزشکی یک ارزیابی پیگیری انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که آنها همچنان خوب باقی می‌مانند.
 
من سفری برای تعطیلات / کار در پیش دارم. آیا باید سفرم را کنسل کنم؟
دولت استرالیا اطلاعات به روز و راهنمایی در باره مسافرت امن به خارج ارائه می‌دهد. اگر عازم سفر به مقصدهایی هستید که ممکن است تحت تاثیر باشند، راهنمایی‌های موجود در سایت Smart Traveller (مسافر هوشمند) را چک کنید.
 
آیا فرزند من می‌تواند به مدرسه برود؟
هر دانش‌آموز یا کارمند که در 14 روز گذشته از کشور چین دیدن کرده یا در تاریخ اول مارچ 2020 یا بعد از آن به ایران سفر یا از آن گذر کرده است باید برای 14 روز از تاریخ خروج از چین یا ایران خودش را قرنطینه کند. آنها از مدرسه محرومند و نباید برای 14 روز از ترک چین یا ایران به مدرسه یا خدمات مراقبت از کودکان برگردند چون دوره نهفتگی COVID_19 می‌تواند تا دو هفته طول بکشد.
 
کارمندان و دانش‌آموزانی که در مدت عفونت کسی که COVID_19 در او تشخیص داده شده بعنوان طرف تماس نزدیک آن شخص شناخته شده‌اند نیز باید خود را در خانه قرنطینه کنند و نباید تا 14 روز از تاریخ آخرین تماسشان با آن شخص در مدرسه یا محل مراقبت از کودکان حاضر شوند.
 
آیا اگر ازسفر برگشته‌م باید خودم را قرنطینه کنم؟
اگر در 14 روز گذشته جایی بوده‌اید یا در آن کشورها سفر کرده یا در ترانزیت بوده‌اید باید برای 14 روز از وقتی چین یا ایران را ترک کردید در خانه بمانید و خودتان را از دیگران جدا کنید. باید مراقب ظهور عوارض باشید.
 
اگر در طی 14 روز از سفر به یک محل تحت تاثیر تب، سرفه، گلودرد یا تنگی نفس در شما ایجاد شد به سایت https://salamat.gov.ir/ مراجعه و خود را ارزیابی کنید تا اگر علائمی داشتید مراحل مراجعه به شما گفته شود . 
مهم است که قبل از رفتن مطمئن شوید بتواند آمادگی‌های مناسب را فراهم کرده و از دیگران محافظت کند.
وقتی  مراجعه می‌کنید ماسک جراحی (اگر دارید) بپوشید یا وقتی رسیدید ماسک درخواست کنید.
 
محل کارم به من می‌گوید چون اخیراً مسافرت کرده‌ام باید برای COVID_19 آزمایش بشوم. چه کار باید بکنم؟
نیازی به آزمایش کردن شما نیست مگر دچار تب، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس یا عوارض دیگر بشوید یا سفر کرده باشید. به سایت https://salamat.gov.ir/ مراجعه و خود را ارزیابی کنید . 
 
قرنطینه در خانه
اگر قرنطینه شوم آیا باید از سایر افراد در خانه‌ام جدا باشم؟
بله. اگر در خانه مشترکاً با کسان دیگری زندگی می‌کنید باید در اتاق دیگری بمانید یا تا آنجا که ممکن است از افراد دیگر فاصله بگیرید. وقتی با شخص دیگری در یک اتاق هستید و وقتی برای مراقبت پزشکی می‌روید ماسک جراحی بپوشید. اگر هست، از توالت دیگری استفاده کنید.
 
مطمئن شوید که با کسانی که در خطر بیماری شدید هستند مانند افراد سالمند و کسانی که بیماری‌های قلب، شش یا کلیه، و مرض قند دارند در یک اتاق نباشید.
 
دیدار کنندگانی که نیاز ضروری به بودن در خانه شما ندارند نباید در مدتی که قرنطینه هستید دیدن کنند.
 
اطلاعات بیشتری در باره قرنطینه در خانه برای این افراد موجود است:
 
کسانی که عفونت COVID_19 در آنها تایید شده یا مشکوک است
طرفهای تماس نزدیک و مسافرینی که که اخیراً از چین یا ایران برگشته‌اند.
یکی از اعضای خانوار من اخیراً از سفر برگشته و خودش را قرنطینه کرده است. من سفر نکردم و با هیچ کسی که COVID_19  دارد تماس نداشته‌ام. آیا من هم باید خودم را قرنطینه کنم؟
سایر اعضای خانوار ملزم نیستند که خودشان را قرنطینه کنند مگر آنها نیز:
 
در 14 روز گذشته  در مسافرت بوده یا در ترانزیت از آنجا بوده‌اند
تماس نزدیک با یک مورد تایید شده COVID_19 داشته‌اند
 
در مدتی که در خانه قرنطینه هستم چگونه می‌توانم مواد غذایی و داروهایم را تهیه کنم؟
اگر مواد غذایی و دارو (از جمله داروهای تجویزی) لازم دارید از یک عضو خانواده یا دوست (که در قرنطینه نیست) خواهش کنید که برایتان به خانه بیاورد یا مواد غذایی را آنلاین بخرد. برای پیشگیری از آلوده کردن سایر افراد، مطمئن شوید که وقتی محموله‌ای را دریافت می‌کنید ماسک بپوشید یا ترتیبی بدهید که مواد غذایی پشت در گذاشته شود.
 

 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :