این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


کتاب جذابی به نام جادوی پرسش

کتاب جذابی به نام جادوی پرسش


زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
این کتاب حاصل تجربه ده ساله  جناب رضا جعفری ممتاز در زمینه تهیه مطالعات امکان سنجی و طرح های تجاری است. طی این سالها جهت انجام مطالعات اقتصادی و گزارشات مربوطه با استفاده از تکنیک پرسش دست به جمع آوری داده ها و اطلاعات مورد نیاز زده است. و رفته رفته به اثر این روش و قدرت جادویی آن پی برده است. پیش نیاز استفاده از این روش فراگرفتن تفکر واگرا است. یعنی بتوان به یک موضوع را از جنبه های مختلف، زاویای گوناگون و خارج از چار چوبها، قواعد، قوانین، استانداردها و قید و بندها نگریست و از جعبه تفکر و تخصص بیرون آمد (Out of the Box) و توانایی جامع نگری پیدا کرد. این تکنیک و روش موجب نوآوری و خلاقیت گشته و به وسیله آن قادر به حل مسائل و مشکلات خود و محیط پیرامون خود خواهیم شد. 
یکی از مشکلات آموزش در ایران تمرکز بیش از حد به تفکر همگرا و بی توجهی به تفکر واگراست. به همین دلیل اغلب فارغ التحصیلان و دانش آموختگان آمادگی لازم برای جذب شدن به بازار کار را ندارند. زیرا مهارت های لازم را کسب نمی کنند و توانایی استفاده از ظرفیت ها را ندارند. این کتاب ( جادوی پرسش ) به زبانی بسیار ساده به موضوع تفکر واگرا می پردازد. در این نوع تفکر، فکر به پرواز در می آید و آنچه از دیدگان دیگران پنهان است در ذهن شما نقش بسته و قادر به دیدن، حس و لمس آن می شوید. 
در حالیکه در آموزش و تربیت نیروی انسانی باید هر دو جنبه مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد و هر دو نوع تفکر همگرا و واگرا آموزش داده شود. زیرا لازمه هر گونه فعالیت و اقدامی بهره برداری از هر دوی آنها است. برای درک این موضوع سعی نموده ام به زبانی ساده موضوعات را در قالب مثال و اتفاقاتی که طی این مدت برایم افتاده است مطرح نمایم. تقریبا نیمی از کتاب "جادوی پرسش" نمونه سوالاتی است که نویسنده برای جمع آوری اطلاعات جهت تهیه طرح های تجاری و مطالعات امکان سنجی و یا حل خلاقانه مسائل و مشکلات در پروژه های مختلف مطرح نموده است.
این کتاب در 8 فصل به ترتیب زیر ارائه شده است:
فصل اول به مرور کلی اتفاقاتی که برایم طی این مدت رخ داده است می پردازد.
فصل دوم به طراحی پرسش ها در پروژه ها و مطالعات اولیه ایشان می پردازد. همچنین به این موضوع که چگونه به این روش دست یافته و از آن بهره گرفته است.
فصل سوم چالشهایی که در ابتدای راه  را عنوان می کند. یکی از مهمترین آنها حجم زیاد پرسش هایی بود که به ذهن می رسد و به کارفرمایان ارائه شده است و چگونگی حل این معضل نیز در این فصل بیان می شود.
فصل چهارم استفاده از تکنیک و ابزار پرسش را در محیط های مختلف بیان می کند. زیرا نویسنده قصد دارد اطمینان حاصل کند که این روش ( پرسشگری ) در رشته ها و تخصص های مختلف کاربرد دارد. لذا آن را در زمینه های مختلف مورد آزمایش قرار داده و خوشبختانه جواب مناسبی هم گرفته است. 
فصل پنجم به کار تیمی و نقش متخصصان و جامع نگران در طراحی و تولید محصولات می پردازد. در این فصل نشان داده می شود که چگونه تفکر همگرا و واگرا به کمک هم می آیند و موجب طراحی و تولید محصولات بسیار مناسب و زیبا و با کیفیت می شوند. این رویه در تولید محصولات شرکت کیا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
فصل ششم انواع تکنیک ها و کاربردهای پرسش را بیان می نماید و اینکه چگونه می توان از این ابزار در حل مسائل و مشکلات محیط پیرامونی استفاده نمود. همچنین استفاده از آن در حل مسائل بطور خلاقانه می پردازد.
فصل هفتم به بخشی از کتاب "پرسش زیباتر" نوشته آقای وارن برگر نویسنده آمریکایی و نامزد جایزه نوبل در سال 2014 می پردازد. این فصل کوتاه نمایانگر اهمیت پرسش بوده و نگاه جدید به موضوع پرسش را عنوان می نماید. همچنین به تازگی این نگاه اشاره دارد چنانکه از سال 2015میلادی از 13 تا 19 مارس را هفته پرسش نام نهاده اند و 14 مارس روز تولد آلبرت انیشتین را گرامی می دارند و برنامه  و مراسم های مفصلی را در این هفته برگزار می نمایند.
فصل هشتم کتاب سراسر مثال ها و نمونه پرسش هایی است که در پروژه های مختلف طراحی نموده و مورد استفاده قرار داده ام. بدین ترتیب خوانندگان محترم با توجه به علاقه و تخصص خود می توانند بخش هایی که بیشتر به کار، حرفه و رشته آنها مرتبط است را مطالعه نمایند. یا اینکه برای آشنایی بیشتر با این تکنیک همه موارد را مورد ملاحظه و مطالعه قرار دهند.
پیوست اول کتاب به کاربرد پرسش در مباحث فن آوری اطلاعات و ارتباطات می پردازد. از آنجائیکه این مبحث از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و کاربردهای پرسش، در این زمینه بسیار زیاد است و همچنین بدین علت که پتانسیل پیشرفت کشور در این بخش وجود دارد از یک طرف و تخصصی بودن مباحث آن از طرف دیگر، موجب شد، علاوه بر اشاره به آن در متن اصلی کتاب، بطور خاص در این پیوست نیز بیان گردد تا علاقمندان این رشته و رشته های مرتبط بطور جداگانه آنرا دنبال نمایند.
پیوست دوم کتاب به بحث کاربرد پرسش در بخش آموزش و پرورش می پردازد. هرگونه تغییر عظیمی نیاز به اصلاح و تقویت زیرساختهای آموزش و پرورش دارد. بدین ترتیب هر تغییری را می توان به وسیله آموزش و پرورش با سهولت بیشتری امکان پذیر نمود. همچنین اهمیت اصلاح نظام آموزشی و توجه و تمرکز بیشتر به تفکرواگرا که موجب خلاقیت و نوآوری می گردد، موجب گشت که این بخش از مطالب را بطور مختصر در متن اصلی و بطور خاص در پیوست دوم ارئه نمایم. پیشرفت هر کشور و اجتماعی صورت نمی پذیرد مگر با آموزش و پرورش مناسب.
داگلاس نورث برنده نوبل اقتصادی در سال 1993 می گوید برای توسعه یافتگی کشورها باید بر روی کودکان پیش از دبستان تمرکز و سرمایه گذاری کنید. اگر کودک شما را پرسشگر، خلاق، صبور، نظم پذیر، خطر پذیر، دارای روحیه مشارکت جمعی و همکاری بار می آورند، بدانید که این انسان ها در آینده شخصیت هایی خواهند شد که جامعه را پیشرفت خواهند داد.
 
 

 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :