این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


در انتخاب خانه چه چیزهایی مهم است؟

در انتخاب خانه چه چیزهایی مهم است؟


زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
طراحي خانه هاي مسكوني از اهميت بسياري برخوردار است و چنانچه اين طراحي مناسب نباشد ،آسايش آن كامل نخواهد بود . از آنجايي كه ما بيشتر وقت خود را در خانه سپري مي كنيم لازم است طراحي خانه مسكوني بر اساس احتياجات آن مورد توجه قرار گيرد بهتر است طراحي ساختمان بر اساس مبلمان مورد نظر براي آن صورت گيرد .
 
شكل كلي خانه هاي مسكوني 
ساختمان مسكوني ممكن است به صورت يك طبقه ويلايي ، آپارتماني و يا ويلايي دوبلكس باشد كه در اين ساختمان ها سالن ، نهارخوري و آشپزخانه در طبقه همكف و در طبقه دوم قرار دارد . بعضي از ساختمانها به صورت سه طبقه طراحي مي شود كه در طبقه همكف سالن نهارخوري و آشپزخانه و اتاق مهمان و در طبقه دوم اتاق خواب ها و طبقه سوم اتاق بازي بچه ها در نظر گرفته مي شود .
ساختمان مسكوني ممكن است در يك مجموعه طراحي شود 
ارتباط در ساختمان هاي مسكوني : بهتر است سالن نهارخوري به 
شكل اِل بوده و در هم ادغام شود و آشپزخانه نيز مجاور سالن نهارخوري قرار گيرد . اتاق خواب ها و حمام بايد در يك هال جداگانه اي در نظر گرفته شود .
 
1_طراحي اتاق خواب ها 
بهترين نور براي اتاق خواب نور جنوب يا مشرق است . اتاق والدين بايد بزرگتر از ساير اتاق خواب ها باشد –در اتاق خواب والدين بايد محل خواب ، رختكن ، ميزتوالت و ميز مطالعه در نظر گرفته شود . در صورتي كه فضاي كافي داشته باشيم مي توانيم اتاق كوچكي براي رختكن در نظر بگيريم. اتاق خواب فرزندان ممكن است يك نفره و يا دو نفره باشد و مساحت اين 
اتاق ها بستگي به وسائلي كه در آن قرار مي گيرد ، خواهد داشت .
 
دستشويي و توالت : بايد براي دستشويي و توالت در پلان محل مناسبي انتخاب نمود . بهتر است دستشويي از توالت كاملاً مجزا باشد – در قسمت دستشويي محلي براي حوله و جاي مناسبي براي آينه در نظر گرفته شود رنگ كاشي ها بايد با رنگ سراميك كف هماهنگي كامل داشته باشد .
براي تهويه كامل توالت و دستشويي بايد حياط خلوت مناسبي 
پيش بيني شود . نورگير توالت و دستشويي بهتر است از زير سقف انجام شود .
 
حمام : هنگام طراحي حمام بايد كليه وسائلي كه مي خواهيم در آن قرار دهيم پيش بيني شود . معمولاً در يك حمام معمولي علاوه بر رختكن بايد توالت ، دستشويي ، وان و بيده قرار داد . حداقل اندازه يك حمام با چنين شرايطي 2*2 متر مي باشد . ممكن است به جاي وان از دوش استفاده نمود كه در اين صورت بايد محلي براي آن در نظر گرفت .
 
سالن نهارخوري :سالن نهارخوري يكي از بخش هاي مهم ساختمان است . در صورتي كه از سالن براي پذيرايي ازمهمان استفاده شود مي توانيم از نور شمال استفاده كنيم و اگر سالن به عنوان نشيمن باشد بهتر است نورگيري آن از سمت جنوب و يا شرق باشد . بنظر اينجانب اگر سالن نهارخوري در هم ادغام شود و طراحي آن به شكل ال (L) باشد بهتر است . اندازه نهارخوري بستگي به اندازه سالن دارد مي توانيم در نهارخوري از ميزهاي مستطيلي و يا دايره اي استفاده كنيم . ابعاد يك نهارخوري 12نفري حدود 25متر مربع است . در نهار خوري بايد محلي براي قرار دادن ظروف پيش بيني شود .
 
مبلمان سالن : ابعاد سالن به بستگي تعداد مهمانان و وسائلي كه 
مي خواهيم در آنجا قراردهيم متغير است ولي بهر صورت در سالن بايد محلي براي نشستن مهمانان و جايي براي شومينه و يا وسايل صوتي پيش بيني شود . نكته قابل توجه اين است كه اولاً شومينه در محل مناسبي قرار بگيرد و اندازه شومينه بستگي به بزرگي سالن دارد –شومينه مي تواند در كنج ديوار و در يك قسمت ديوار قرار بگيرد براي اينكه خوانندگان با طرح هاي مختلف شومينه آشنا شوند چند نمونه از اين شومينه ها نشان داده شده است .
 
محل كتابخانه در سالن : اگر سالن كوچك باشد مي توانيم از گنجه اي در داخل سالن به عنوان كتابخانه استفاده كنيم و اگر سالن بزرگ باشد مي توان اتاقي را با اختلاف سطح نسبت به سالن كه مشرف بر آن باشد براي كتابخانه در نظر گرفت .
اتاق خواب : از ديگر بخشهاي مهم ساختمان اتاق خواب است . قسمت اتاق خواب ها بايد در يك هال جداگانه و كاملاً مجزا طراحي شود . ما 
مي توانيم هال اتاق خواب ها را بزرگتر انتخاب نموده و از آن به عنوان نشيمن استفاده كنيم .
 
ارتباط بين حمام و اتاق خواب ها : در صورتي كه در يك ساختمان دو حمام داشته باشيم مي توانيم يك حمام را مخصوص خانواده و حمام ديگر را مخصوص والدين در نظر بگيريم . سوالي كه اغلب مطرح مي شود اين است كه آيا حمام مي تواند به اتاق خواب ها راه داشته باشد ؟ در صورتي كه تعداد حمام دو عدد باشد مي توانيم از يكي از اتاق خواب ها را به حمام مرتبط سازيم و در غير اين صورت بايد از اين كار خودداري كنيم .
 
نور اتاق خواب ها : بهترين نور در تهران براي اتاق خواب ها نور جنوب وشرق است . نكته قابل توجه اين است كه نمي توانيم اين اصل را هميشه رعايت كنيم مخصوصاً در حالتي كه مجبور هستيم چند دستگاه در يك طبقه طراحي نماييم .
مبلمان در اتاق خواب ها : طراحي هر اتاق خواب بستگي به وسايلي كه در آن قرار مي دهيم دارد – به طور مثال براي اتاق والدين بايد يك تخت دو نفره و يك ميز توالت و گنجه اي براي رختكن و همچنين ميزي براي مطالعه در نظر گرفت در صورتي كه جا به اندازه كافي باشد بهتر است مجاور هر اتاق خواب فضايي براي رختكن  نظر گرفته شود از آنجايي كه اتاق خواب محل اسايش و آرامش است بنابراين محل آن بايد دور از سر و صدا باشد 
 
ابعاد اتاق خواب ها : نظر به اينكه ابعاد اتاق خواب ها با توجه به وسائلي كه در آن قرار مي دهيم متغير است بنابراين  در موقع طراحي اتاق خواب ها بهتر است به كتاب استاندارد گرافيك مراجعه نمود ولي بهر صورت ابعاد يك اتاق دو نفره 3*5 (متر ) و اتاق يك نفره 4*3 (متر ) است .
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :