این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


اشتباهاتی که در تمیز کردن خانه مترکب می شویم

اشتباهاتی که در تمیز کردن خانه مترکب می شویم


زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
یک دستمال برای گردگیری کل خانه
زمانی که شما یک دستمال را برای گردگیری کل خانه استفاده می‌کنید، جرم‌ها از سطح‌های قبلی به دستمال چسبیده و به سطح بعدی منتقل می‌شوند. به عنوان مثال، شما ابتدا با دستمالی میزتوالت اتاق‎تان را تمیز می‌کنید و سپس با همان دستمال به سراغ کابینت‌های آشپزخانه می‌روید. اگر به خیال خودتان فکر می‌کنید که با این کار خانه شما تمییز می‌شود اشتباه است. در واقع شما دارید جرم‌ها را از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌کنید.
راه حل: سعی کنید که برای هر قسمت از خانه، از دستمال مخصوصی استفاده کنید. شما حتی می‌توانید از دستمال‌های میکروفیبر کمک بگیرید. محصولات میکروفیبر بهترین پاک کننده‌ها برای سطوح‌ مختلف هستند زیرا در حالت خشک، چربی، لکه ها، آثار انگشت و نیز گرد و غبار را از روی وسایل برداشته و هیچ‎گونه پرز، کرک و یا غباری از خود باقی نمی‌گذارند. شما حتی می‌توانید این دستمال‌ها را در ماشین لباسشویی بیاندازید و از آن‌ها چندین بار استفاده کنید.
 
گردگیر‌های پری
شاید شما هم تحت تاثیر تبلیغات، گردگیر‌های پری را تهیه کرده‎اید و از آن برای تمییز کردن خانه تان استفاده می‌کنید، اما باید بگوییم که تنها پولتان را دور ریخته‌اید، زیرا این وسیله تنها غبار را از روی لوازم شما پخش کرده و به روی سطوح دیگر یا زمین می‌ریزد.
راه حل: به جای گردگیر‌های پری، با توجه به سطوح‎تان، از دستمال‌های میکروفیبر یا دستمال‌های گردگیری یک بار مصرف استفاده کنید تا گرد و غبار به روی آن‌ها بچسبد، نه این که تنها از سطحی به سطح دیگر پخش شود.
 
کیسه جارو برقی
زمانی که شما کیسه جاروبرقی را خالی نمی‌کنید، نه تنها جارو برقی‎تان آشغال‌ها را جمع نمی‌کند، بلکه کثیفی‌های داخل کیسه را نیز به هوا را روی فرش شما منتقل می‌کند.
راه حل: به محض این که احساس کردید کیسه جارو برقی شما پر شده، آن را خالی کنید، حتی اگر فکر می‌کنید که مکش خوبی دارد. پس از آن، با یک حوله خیس ورودی لوله را نیز پاک کنید تا تمام گرد و غبار‌ها از روی آن برداشته شود.
 
فرچه توالت
اگر شما پس از هر بار استفاده از فرچه توالت آن را همان‎گونه خیس درون ظرفش قرار دهید، رطوبت و جرم‌های توالت درون آن جمع و به مرور تکثیر می‌شوند. همین جرم‎ها، بار بعدی که خواستید از این فرچه استفاده کنید، به توالت شما باز می‌گردند.
راه حل: پس از استفاده از فرچه، آن را در گوشه‌ای بگذارید تا کاملا خشک شود، سپس آن را در ظرفش قرار دهید.
 
سینک ظرفشویی
سینک به دلیل اینکه معمولا خیس است و رطوبت بالایی دارد، محل خوبی برای رشد باکتریا محسوب می‌شود. از این رو اگر شما پس از شستن ظرف، سینک را بدون تمیز کردن رها کنید، جرم‌ها و غذاهای باقی مانده تکثیر می‌شوند.
راه حل: پس از هر بار استفاده از سینک، آن را به طور کامل تمیز کنید. یعنی ته مانده غذاهایی را که در سینک قرار دارد یا حتی در سطل کوچکی که در سینک‎تان است، را کاملا خارج کنید و سینک را با اسکاچ بشوید تا از رشد هر گونه میکروب در امان باشد.
 
تمیز کردن از زمین
آیا شما هم جزو افرادی هستید که تمیز کردن خانه را از زمین آغاز می‌کنید؟ اگر شما اول زمین را جاروبرقی می‎کشید و سپس به سراغ گردگیری یا تمیز کردن قفسه‌ها می‎روید، به دلیل این که گرد و غبار از روی وسایل به زمین منتقل می‌شوند، در نهایت مجبور می‌شوید که زمین را بار دیگر تمیز کنید.
راه حل: سعی کنید که خانه یا اتاق‎تان را از بالا تمیز کنید و به سمت پایین بیایید. مثلا اول شیشه پنجره‌ها را پاک کنید، سپس میز‌ها را گردگیری کنید و در نهایت به نظافت زمین برسید.
 
اسپری‌های شوینده
همه ما عادت کردیم که اسپری‌های شونده را به طور مستقیم به سطوح مورد نظرمان می‌پاشیم. مثلا اسپری شیشه پاک کن را به شیشه می‌زنیم یا این که لکه بر را مستقیم روی مبل‎مان اسپری می‌کنیم، در حالی که این کار باعث می‌شد گرد و غبار به آن سطوح بیشتر بچسبد.
راه حل: برای این که از تمیز کردن سطوح مختلف با اسپری نتیجه بهتری بگیرید، بهتر است که اسپری را به جای این که به طور مستقیم به سطوح بپاشید، اول روی دستمال اسپری کنید، سپس سطح مورد نظرتان را با آن پاک کنید.
 
ماشین لباسشویی
با شستن لباس‎ها، سلول‌های مرده، گردو غبار و لکه‌های لباس، از لباس‌های شما به درون ماشین لباسشویی منتقل می‌شوند. این آلودگی‌ها به مرور زمان در ماشین می‌مانند و آب شستشوی لباس‌های بعدی را آلوده می‌کنند.
راه حل: پس از ریختن لباس‌ها در ماشین، تنظیمات آن را روی داغ‌ترین و طولانی‌ترین شستشو قرار دهید. برای ماشین‌هایی که درشان از بالا باز می‎شود، همان دمای ۹۰ درجه را انتخاب کنید. صبر کنید ماشین از آب پر شود. سرکه و جوش شیرین را به آن اضافه و بعد شست و شو را شروع کنید. بگذارید ماشین ۱ دقیقه کار کند تا سرکه و جوش شیرین در آب مخلوط شوند. سپس آن را متوقف کنید. یک ساعت صبر کنید و بعد شست و شو را پایان دهید و ماشین را تخلیه کنید.

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :