این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


پارکت و زیبایی که باید مراقب اش بود

پارکت و زیبایی که باید مراقب اش بود


زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
اجزا تشکیل دهنده پارکت 
1_ لایه محافظ با استحکام و مقاومت بالا تا سطح برای همیشه با دوام و براق بماند 
2_ لایه ضخیمی از رزین تزئینی با طرح های فوق العاده زیبا و طبیعی و مقاوم در برابر نور خورشید 
3_ صفحه اصلی با استقامت بسیار بالا در برابر فشار ، لایه با فشردگی بالا و مقاوم در برابر رطوبت 
4_ لایه ضد رطوبت برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت از کف زمین و جلوگیری از فرسودگی 
 
مزایا و ویژگیهای پارکت 
* پارکت پیوند دهنده انسان با طبیعت بوده و در نتیجه باعث تازه شدن روحیه و آرامش خاطر می شود .
* به دلیل جذب گرما در زمستان توسط پارکت کف ساختمان گرم و راه رفتن بر روی آن بسیار مطلوب است . 
 * کاهش بار مرده ساختمان و پائین آمدن وزن ساختمان و صرفه اقتصادی در مقایسه با سایر پوشش های رایج در ساختمان نظیر موزائیک و سرامیک و.... (کاهش حدود 21 کیلو گرم در هر متر مربع ).
 * نصب سریع و آسان ، نصب پارکت بر روش اتصال قفل و زبانه بوده در زمان بسیار اندک نصب می شود و در اتصال آنها از چسب و هیچگونه مصالحی استفاده نمی شود 
* پاکیزگی آسان ، ضد خش و خراش ، ضد لکه ، مقاوم در برابر سایش ، مقاوم در برابر آتش سیگار ، مقاوم در برابر ضربه های نقطه ای ، صفحه فیبری با ترکم و مقاومت بالا ، سازگازی با محیط زیست ، کلیک چهار طرفه ، طرحها متنوع و زیبا ، مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش ، دارای سطح آج دار و سازگاری با سیستم گرمایش از کف و . . . 
* از مزایای مهم پارکت این است که اگر پارکتی به هر دلیل معیوب شد بدون نیاز به هیچگونه تخریبی آن پارکت قابل تعویض می باشد . ( بر خلاف سرامیک که کف باید تخریب شده و امکان آسیب رسیدن به سرامیک ها ی دیگر وجود دارد) 
نصب پارکت :
پس از اطمینان وتایید صاف بودن سطح محل نصب پارکت ، نصب پارکت به روش ذیل انجام می شود :
1_ قبل از نصب یک لایه فوم بر روی زمین پهن می کنیم.(دقت شود که فوم با ضخامت زیاد حالت نرمی و اعوجاج در زیر کفپوش ایجاد می کند که مطلوب نمی باشد). معمولا ضخامت فوم 2 میلی متر میباشد و در زمانیکه عایق بهتری برای رطوبت نیاز داشته باشیم بهتر است از فوم زیر فویل دار استفاده شود و یا نایلون بر روی کف پهن شود و سپس فوم را روی نایلون پهن نماییم .
 
 
2_ چند گوه در پشت اولین ردیف کفپوشها برای ایجاد فاصله جهت قرار دادن قرنیز قرارداده طوری که شیارها در مقابل دیوار قرار گیرد. ارتفاع قرنیز معمولا 7 تا 9 سانتی متر است فاصله بین دیوار و کفپوش به دلیل ایجاد فضای مناسب برای انبساط و انقباض پارکت در فصل های متفاوت سال می باشد و معمولا با توجه به طول مکان نصب پارکت بین5/0 تا 1 سانتی متر و معمولا به اندازه ضخامت پارکت این فاصله را در نظر می گیرند 
 

پارکت و <a target=زیبایی که باید مراقب اش بود" title="پارکت و زیبایی که باید مراقب اش بود">
پارکت و <a target=زیبایی که باید مراقب اش بود" title="پارکت و زیبایی که باید مراقب اش بود">
پارکت و <a target=زیبایی که باید مراقب اش بود" title="پارکت و زیبایی که باید مراقب اش بود">
پارکت و <a target=زیبایی که باید مراقب اش بود" title="پارکت و زیبایی که باید مراقب اش بود">


 
 اگرقبلا کف مورد نظر دارای پوشش دیگری بود و قرنیز آن از سنگ یا سرامیک بودبه جای قرنیز از اسکوتیا استفاده می شود.
 
3_ اولین ردیف پارکت های نصب شده را کنترل کرده تا از نصب کامل آن اطمینان یابیم. 
 .
4_ در زمان برش پارکت باید دقت شود که به قفل و زبانها آسیب نرسد
 
5_ شیارهای ردیف دوم را درزبانه ردیف اول قرار می دهیم.به طوری که کام و زبانه ها در هم قفل شوند.
 
برای اطمینان از قفل شدن کفپوشها،با ضربات آرام چکش پشت کفپوشها می زنیم.(این کار به آهستگی انجام می شود تا زبانه ها آسیب نبینند).
پارکتها با یدکاملا صحیح در هم جا داده شوند . تا پس از گذشت زمان و استفاده طولانی ایجاد سروصدا ننمایند .
 
 6 – پارکت هارا به گونه ای در کنار هم قرار می دهیم که شیارها در کنار هم قرار نگیرند.(مانند آجرکاری).
 
7_ در صورتی از کف ، هر جسمی به صورت عمودی خارج شده باشد با سلیقه و تبحر نصاب بر روی پارکت ، مطابق شکستگیهای موجود برش میدهیم. 
 
8_ میبایست ضخامت کفپوش به علاوه فوم را متناسب با فاصله زیر درب تا کف در نظر گرفت تا پس از نصب،درب با مشکل باز و بسته شدن مواجه نشود.
 ودر انتهای نصب با توجه به تشخیص نصاب توسط گاردر یا قرنیز T انتهای کار بسته می شود . 
 
 
9_ ردیف آخر را بسته به فاصله باقی مانده برش میدهیم. ودر انتهای نصب با توجه به تشخیص نصاب توسط گاردر یا قرنیز T انتهای کار بسته می شود
 
10_ قرنیز های ردیف آخر را نیز نصب می کنیم وبه کار نصب خاتمه می دهیم.
 
اقلامی که به همراه پارکت در نصب استفاده می شود 
 
1 – فوم معمولا زیر پارکت قرار می گیرد و مقدار مصرفی به اندازه مساحت پارکت می باشد 
 
 2 – پروفيل براي انتها يا بين دو اتاق وقرنیز برای دور تا دور سطحی که پارکت می شود مورد استفاده قرار می گیرد
 3_ در مکان هایی که قرنیز از قبل مورد استفاده قرار گرفته است (کف سرامیک یا سنگ با قرنیز) بعد از نصب پارکت اسکوتیا استفاده می شود و قیمت آن بر اساس متر طول محاسبه می شود .
 
 4_ برای چسباندن قرنیز و اسکوتیا ، چسب سیلیکون ، چسب اسپری بزرگ و نوار چسب مورد استفاده قرار می گیرد . 
 
 
مراقبت و نگهداري از پارکت : 
پارکت فرآورده اي صد در صد طبيعي و بخشي از حيات نباتي است با واکنش ها و رفتاري کم و بيش همانند خواستگاه اوليه حياتي خود. گرايش به ايجاد تعادل رطوبتي با محيط اطراف، از جمله اين واکنش هاست . اين محصول عليرغم طي کردن فرآيندي نسبتاً کامل و طولاني در کوره هاي چوب خشک کني و تنش زدائي ، همچنان خاصيت گرايش به ايجاد تعادل رطوبتي با محيط اطراف را دارد که البته مقدار آن بسيار اندک است. پديدار شدن درزهاي طولي و بعضاً نامحسوس در فصل زمستان (که رطوبت محيط به حداقل مي رسد و چوب هم گرايش به از دست دادن رطوبت خود پيدا مي کند) به همين دليل است . البته با تغيير فصل و شروع فصل بهار و تابستان که رطوبت هوا افزايش مي يابد ، اين درزها خود به خود ترميم مي شوند.
اما با مراقبت از اين محصول با ارزش و رعايت برخي اصول ساده نگهداري ، مي توان گفت که پارکت يکي از آسان ترين کف پوش ها از نظر نگهداري و نظافت است.
1_گرد و غبار و سنگ ريزه دشمن طبيعي پارکت هستند به دليل آن که همانند يک سمباده زبر موجب خراشيدگي سطح پارکت مي شوند. براي مقابله با اين مسئله ، در بيرون در ورودي ، از پادري هاي مناسب و در داخل راهروي ورودي ، از قاليچه استفاده کنيد تا از ورود و پخش اين شن ريزه ها در داخل خانه جلوگيري شود.
 
2_ مواظب سالم بودن تخت کفش و بويژه کفش هاي پاشنه بلند باشيد زيرا کوچکترين شکاف و وجود ميخ هاي برآمده از اين پاشنه ها ، پارکت محبوب شما را زخمي می کند 
 
3_ جابجايي ، کشيدن مبلمان ، تخت خواب و اثاثيه سنگين بر روي پارکت ، باعث خط افتادگي بر روي پارکت خواهد شد . به سادگي با چسباندن تکه هاي نمد يا موکت هاي نرم بر روي پايه هاي لوازم سنگين منزل از اين مشکل جلوگيري کنيد.
 
4_ نظافت ساده و آسان يکي از مزاياي اصلي پارکت است و بهترين روش نظافت و پاکيزه نگاهداشتن اين کفپوش ، کشيدن جاروبرقي با برس نرم است . بديهي است از شستشوي مستقيم با آب يا زمين شوي کاملاً خيس اکيداً بايد خودداري کرد. در صورت نياز و تمايل به چنين کاري ، بايد بعد از خيس کردن زمين شوي ، آب آن کاملاً چلانده شده و پس از گذشت چند ساعت با اندک نم باقي مانده پارکت را نظافت کرد. با رعايت اين نکته مهم ساليان سال جلاي لاک پارکت شما چون روز اول تازه و با طراوات باقي خواهد ماند.
 
5_رنگ چوب ، به طور طبيعي در مقابل تابش مستقيم آفتاب و نور معمولي ، به دليل اکسيداسيون ، به مرور زمان اندکي گرايش به تيره تر شدن دارد. از اين رو استفاده از پرده هاي مناسب براي کنترل تابش مستقيم آفتاب و جابجا کردن گاه به گاه قاليچه ها براي جلوگيري از تغيير رنگ سطوح زير آنها با ساير قسمت ها ، کارساز و مؤثر است.
 
6_ قراردادن مستقيم گلدان بر روي پارکت حتي اگر نشتي آب هم نداشته باشد لاک پارکت را کدر مي کند ، از اين رو ، گلدان ها را بايد بر روي قفسه ها و يا پايه هايي با ارتفاع مناسب از کف قرار دهيد.
 
* پارکت ها قبل از نصب حداقل 48 ساعت در محیط نصب چیده شود تا با دما و رطوبت محیط سازگار شود .
 

 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :