این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


خیانت و احساس بد بی اعتمادی

خیانت و احساس بد بی اعتمادی


زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
دلایل خیانت متفاوت و متنوع می باشد. این رفتارهم در ازدواج های نا موفق وهم در ازدواج های موفق ممکن است اتفاق بیافتد. با این وجود زوج غیر وفادار ممکن است بهره لازم را از ازدواج نبرده باشد و برخی مواقع نیز زوج غیر وفادار نیز وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهد. دلایل این اعمال شامل اعتماد به نفس پایین ، نولقص موجود در روابط ( مثل ، نبود مهربانی از جمله لمس کردن های ابتدایی و یا فاصله زمانی زیاد تا سکس ) یا شرایط اجتماعی که در آن خیانت نادیده گرفته می شود.
رفتارهای چندگانه ممکن است شیفتگی به عشق ، سکس یا داستان عاشقانه را بوجود آورد. شیفتگی به عشق و داستان عاشقانه بواسطه شور و کسرت روابط جدید بوجود می آیند. معتادان روابط جنسی اجبارا جذب هیجان و تشویش اوج لذت جنسی شده اند. اما چنین رهایی هزینه بر است ___ احساس شرمساری و بی ارزشی. در مقابل ، مردان شهوت پرستی که بدنبال سکس خارج از زناشویی هستند از موقعیت ها بدون جرم یا علایم مبنی بر ترک آن سود می برند.
بحران جدید خیانت به گونه ای در حال ظهور است که در آن افرادی که هرگز قصد بی وفایی را نداشته اند سهوا به خصوص در محل کار ودر محیط اینتر نت از مسیردوستی های  افلاطونی به سمت روابط عاشقانه  عبور می کنند. اعما ل احساسی متفاوت از دوستی های افلاطونی است به گونه ای که در آن 1) صمیمیت احساسی بیشتری نسبت به روابط زناشویی وجود دارد  2)  پوشیدگی روابط و اغفال همسر وجود دارد و 3) روابط جنسی .  روابط اینترنتی که باعث اظطراب زناشویی می شود علیرغم عدم  وجود تماس های فیزیکی واقعی ، نشان دهنده روابط احساسی است. به هر حال ، روابط مرکب که در آن  مقاربت خارج از زناشویی در چارچوب دلبستگی احساسی شدید اتفاق می اقتد معمولا شدید ترین تاثیر نفاق افکنی در پی دارد.
آسیب پذیری این روابط می تواند مرتبط باشد با مشکلات زناشویی ( مثل ، جلوگیری از تعارض ، ترس از صمیمیت ) یا تغییرات چرخه زندگی . برخی زوج های ناراضی روابط خارج از زناشویی را به عنوان روشی هیجانی در ازدواج نا موفق خود انتخاب می کنند. حتی رایج تر ، به هر حال تاریخ زناشویی باز نویسی می شود تا توجیه کننده رفتار مداوم باشد.  غیر منطقی است اگر رفتار عاشقانه ممنوع را که حفظ شده است را با خیال پردازی آرمانی با انس روزمره یک زندگی طولانی مدت مقایسه کرد.
 
تاثیر پی بردن
تجربه افسردگی برای هر دو زوج این مسئله ای عادی است ( از جمله فکر خود کشی ) عصبانیت ، و یا حسی شدید از دست دادن بعد از افشاء ابتدایی. عکس العمل های زوجی که مورد خیانت قرار گرفته شبیه علائم اختلال فشار روانى پس آسيبى یک کجروح حادثه فاجعه آفرین است. عکس العامل های رایج در قبال از بین رفتن پاکی و فرضیات از بین برنده شامل جزئیات وسواس برانگیز یک عمل و متعاقب آن منتظر علائم بیشتری از خیانت و بر انگیختگی فیزیکی بیش از حد ، بازتاب و بازدیدهای سر زده است. شدی ترین مشکل روانی  برای یکسانی است که بیشترین اعتماد  را داشته و کمترین سوءظن را داشته اند. زوج مورد بحث  ممکن است از این ترس داشته باشد که به دلیل خیانت برا یهمیشه تنبیه شود در حالی که آنها نگران رویاهای از دست رفته مرتبط با این رفتار هستند.
 
درمان و بهبود  
اولین مقوله ای که در درمان باید در نظر گرفته شود این است که آیا دلیل درمان بازسازی ازدواج ، بر طرف کردن رفتار دوسوگرایی درباره اینکه ازدواج کرده بمانند ، یا جدایی به روشی سازا است. یک زوج ممکن است تصمیم به آشتی داشته باشد در حالی که زوج دیگر هنوز در شک به سر می برد یا قصد جدایی دارد. اکثر درمان شناسان خانواده به عنوان رویکردی ابتدایی با هر دو زوج کار می کنند. به هر حال ، زوج نا مطمئن یا زوج شدیدا تهیجی ممکن است نیاز به جلسات درمانی شخصی داشته باشد.
یک راه برای کمک به زوجین برای باسازی ازدواج شان بعد ازافشاء خیانت برپایه مدل روان آسیبی بین شخصی است – مرحله ای از بهبود و معالجه که منتهی به فراموشی می شود. ائلین مرحله بهبود بعد از تاثیر افشاء پایه گذار امنیت بوده و احساسات آزار دهنده و علائم فشار روانی را مورد هدف قرار می دهد. پی بردن به آسیبب پذیری برای EMI   و گفتن داستان این رفتار مرحله میانی را شکل می دهد. یکی کردن معنی رفتار در زمان حال و حرکت به سوی آینده مرحله آخر معالجه و فراموشی است.
دیوار راز داری در ازدواج و پنجره صمیمیت در رفتار معمولا مثلث روابط خارج از زناشویی را شکل می دهند. شکل دهی دوباره ازدواج ها نیازمند درها و پنجر ها با بنا نهادن دیوارهایی از روابط دوستانه  و پنجره ای از صداقت با زوج ازدواج کرده می باشد.
بنیان نهادن امنیت. بهبود میسر نمی شود مگر اینکه تماس با دوست پایان پذیرد. پایان بخشیدن به روابط تنها به معنی پاین بخشیدن به مقاربت جنسی نیست. تمام بحث های شخصی ، نوشیدن قهوه و تماس های تلفنی نیز باید متوقف شود. وقتی که دوست روابط جنسی همکار است ، تماس باید شدیدا در حیطه کار باشد ، و رویارویی های ضروری و برنامه ریزی نشده جهت برگرداندن اطمینان باید با همسر در میان گذارده شود.
گفتن داستان روابط. یک اصل هدایت کننده ای است که چگونه اطلاعات بهبودی را افزایش می دهد. به هر حال ، مرحله ویرانگر بازپرسی و دفاع هرگز باعث بهبود نمی شود ، حتی اگر پاسخ ها صادقانه باشند. بحث های ابتدایی به طور رایج شبیه فعل و انفعالات دشمن گونه بین کاراگاه و مجرم می باشد. حقایق ساده از قبیل چه کسی ، چه چیز ، کجا و کی می توانند در مرحله ابتدایی برای آزاد کردن برخی فشارها پاسخ داده شوند. بهتر است سئوالات پیچیده درباره انگیزه ها و جزئیات روشن درباره صمیمیت جنسی تا زمانی که روند خودش ایجاب کند پرسیده نشود. مرحله افشاء در درمان از رسیدگی جهت کشف حقیقت تا مرحله بی طرفی جستجوی اطلاعات ادامه پیدا می کند – مشابه مصاحبه کننده و روزنامه نگار. گام آخرشناسایی دوطرفه با  روندی تلقینی است.
نشانه های معالجه و  بهبود 1) ازدواج قوی تر و همسر محور است تا فرزند محور. 2) آسیب پذیری خیانت شناسایی شده و با وقوع آنها مورد خطاب قرار می گیرند. 3) زوج اعتماد ، تعهد ، همدلی دو طرفه و مسئولیت مشترک برای تغییر را پرورش داده است.  
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :