این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


گلهای آپارتمانی سایه دوست

گلهای آپارتمانی سایه دوست


زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
ممکن است شما هم از کسانی باشید که علاقه مند نگهداری گل و گیاه در خانه هستید اما در فضای خانه اتان آنقدر ها که باید نور کافی نیست و این باعث شده است که گیاهانی که نگهداری می کنید یا از بین بروند یا رشد خوبی نداشته باشند . 
در این مطلب تلاش می کنیم که گیاهانی را معرفی کنیم که احتیاج به نور کمی دارند . 
 
اما گیاه مقاوم به نور یا سایه دوست یعنی چه ؟
دقت داشته باشید که اکثر گیاهان به نور آفتاب نیاز دارند و منظور از مقاوم به نور کم یا سایه دوست این می باشد که نور مستقیم خورشید را دوست ندارند و بهتر می باشد جایی قرار بگیرند که دارای نور کافی اما غیر مستقیم باشد . 
هر چه نور فضای شما بیشتر باشد رنگ گیاه نیز تیره تر و شاداب تر می شود، رشدشان سریع تر شده و کمتر دچار آسیب می شوند . بنابراین حتی اگر داخل آپارتمان زندگی می کنید تلاش کنید گلدان های خود را در جایی نزدیک پنجره قرار دهید تا نور بهتری دریافت کنند . 
 
برگ عبایی
نام علمی این گیاه (Aspidistra elatior) می باشد و در ایران به نام برگ عبایی معروف است . گیاه برگ عبایی یکی از بی زحمت ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری درون خانه است .به خوبی در سایه و اتاق هایی که بدون نور طبیعی می باشند دوام می آورند . 
این گیاه کم نور، بومی چین و از خانواده ی سوسن می باشد و دارای گلهای کوچک بنفشی می باشد که در نزدیکی سطح خاک ظاهر شده و در میان شاخه ها پنهان می شوند . 
 برگ عبایی به خوبی در فضای داخلی کم نور رشد  و به آبیاری منظم حساس نیست . با اینکه رشد کندی دارد اما گیاه مورد اطمینانی می باشد و سالها دوام می آورد . در بهترین حالت رشد اندازه ی آن به حدود شصت سانتی متر می رسد . 
 
 سانسوریا
مراقبت از سانسوریا بسیار ساده است . اگر شما یک هفته به آن رسیدگی نکنید باز هم بعد از این مدت زمان، این گیاه با برگ های راه راه و شکل معمارانه ای که دارند بسیار تازه به نظر می رسد . همچنین سانسوریا می تواند شرایط کم نور، خشکی و مشکلات مرتبط با آفت را نیز تحمل کند
دارای برگ های سبز تیره می باشد که طول آنها تا نود سانت هم می رسد . این گیاه سرسبز نیاز به دمای سرد یا متوسط دارد و  آهسته رشد می کند . به آب زیاد حساس می باشد و باید اجازه دهید تا خاک آن کاملا خشک شود تا آبیاری مجدد را انجام دهید . درواقع نیاز به کود زیادی هم ندارد . این گیاه یک تصفیه کننده عالی برای هواست و به علت مقاومت بالایی که دارد گیاه مناسبی می باشد که از آن در سرویس های بهداشتی هم استفاده کنید . 
 
کالاتیا
کالاتیا با برگ های رنگارنگش با قرار گرفتن در هر اتاقی آنجا را تبدیل به یک مکان دوست داشتنی می کند . در نور متوسط تا کم به خوبی رشد می کند نام علمی گیاه سایه دوست کالاتیا (Calathea Triostar) است . این گیاه را می توان در مکان هایی از خانه قرار داد که گیاهان دیگران دوست ندارند در آنجا بمانند . علاوه بر اتاق نشیمن، می توان آنرا در مکان های تاریک خانه مانند سالن هم قرار داد . 
 
 گندمی یا عنکبوتی
 یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی  که نگه داری آن بسیار ساده است . 
گل های کوچک سفید رنگ ستاره ای شکل دارد که نزدیک خوشه های آویزان ظاهر می شوند . در کنار گل ها، گیاه کوچک جدیدی نیز رشد می کند که می توان آنرا جدا کرد و دوباره کاشت تا گیاه گندمی بیش تری تولید شود . 
 
 انجیر چسب
گیاه کم نوری که با نام علمی (Ficus Pumila) شناخته می شود . انجیر چسب یک گیاه خزنده با رشد کم و با شاخ و برگی سفت به رنگ سبز تیره است . در زمان رشد با شاخه های متراکم به هر سطحی که برخورد کنند به آن می چسبند و ظاهر زیبا و فریبنده ای دارند . 
دقت کنید انجیر چسب را بیش از حد آبیاری نکنید و پیش از هر آبیاری خاک به صورت کامل خشک شده باشد . 
 
پپرومیا
انواع گوناگون‌ از گیاه پپرومیا وجود دارد که در فضاهای داخلی کم نور رشد می کند . پپرومیا یک گیاه خانگی کوچک  که زیبایی خوبی دارد . با دقت به شاخ و برگ ضخیمی که دارد به عنوان یک گیاه پر آب مطرح می شود که درست نیست . 
پپرومیا رطوبت را دوست دارد اما در زمستان آبیاری باید کاهش پیدا کند . اسپری کردن روی برگ ها برای حفظ رطوبت مفید است . 
 
برگ انجیری
برگ انجیری را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید زیرا نور مستقیم موجب سوختن برگ های آن می شود . گیاه، نور متوسط رو به کم را دوست دارد . رشد زیادی دارد و بسیار بلند می شود بنابراین نیاز به فضای زیادی از اتاق دارد . 
 
 بامبو
بامبو یک گیاه خانگی سایه نشین می باشد زیرا در شرایط نوری گوناگون‌ از جمله در سایه ی کامل رشد می کند . اگر می خواهید بامبو را در محل کم نوری قرار دهید، به راحتی می توانید این گیاه را با محل جدید سازگار کنید . نور غیر مستقیم خورشید ایده آل ترین نور برای بامبو می باشد و یک نقطه ی روشن در خانه یا محل کار بهترین شرایط برای نگهداری بامبو است . درواقع این گیاه با نورهای مصنوعی نیز سازگار است . اگر می خواهید بامبو را از جای روشن تر به محل کم نور تری انتقال دهید این کار را به آرامی و با حرکت دادن بامبو به یک مکان نسبتا تاریک تر انجام دهید 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :