این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


چرا به یک رابطه اشتباه ادامه می دهیم ؟

چرا به یک رابطه اشتباه ادامه می دهیم ؟


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
ممکن است کسانی باشند که از یک رابطه رنج می برند اما همچنان اصرار دارند رابطه را ادامه دهند. با فردی که حرف همدیگر را نمی فهمند نامزدی شان را ادامه می دهند و به آینده مشترک فکر می کنند. چرا خروج از یک رابطه برای برخی یا شاید همه دشوار است؟
 
جدایی ، سختر از هر چیز ! 
نشانه های زیادی وجود دارد که شما به درد یکدیگر نمی خورید و این برایتان هشداری است که اگر وارد زندگی مشترک شوید، اوضاع به مراتب بدتر می شود. پیش مشاور رفته اید و گفته اید می دانید باید قید این ازدواج را بزنید اما «نمی توانید» کاری کنید. توانایی اش را ندارید، دلتان با جدایی نیست و...
 
وقتی رابطه تمام شده و شما هنوز به آن ادامه می دهید در واقع این تنش روانی است که شما را مجبور به رابطه می کند. طبق قوانین فیزیکی اجسام تنش دارند. یعنی تمایل دارند وضعیت موجودشان را حفظ کنند. جسم ثابت می خواهد همین وضعیت ثابت را ادامه دهد و جسم متحرک مایل است همان حرکت را حفظ کند مگر آن که انرژی بزرگی صرف کند و مسیر و روند را تغییر دهد.
 
واقعیت این است که شما دو نفر بهتر از هر کس دیگری می توانید بفهمید رابطه تان زنده و پویا و امیدبخش است یا به پایان رسیده و سرانجامی نخواهد داشت. این که شما دو نفر برای هم ساخته نشده باشید چندان مشکل ساز نیست اما اگر بخواهید وضعیت را به همین شکل ادامه دهید و به هشدارهای عقلتان بی توجهی کنید، باید منتظر شکست بزرگی در آینده باشید.
 
همین تنش در انسان ها و در وضعیت های روانی ما هم وجود دارد. تنش روانی و عاطفی باعث می شود شما وضعیت موجود را با همه ی دردناکی و سختی اش حفظ کنید چون از تغییر هراس دارید و تصور می کنید ماندن در این روند آسان تر از تغییر شرایط فعلی است. چیزی که در گفتار عامیانه به آن عادت یا ترس از آینده گفته می شود.
 
هر چه سابقه و مدت رابطه یا عادت یا تعهد زیاد باشد، تنش شدیدتر است. نمونه این تنش را در نامزدی هایی که دو طرف از حرف فامیل می ترسند و نگران قضاوت دیگران هستند دیده اید. آنها تصمیم به ادامه رابطه می گیرند چون اگر نامزدی را بهم بزنند، ممکن است دیگران درباره آنها بد بگویند.
 
هر چه تنش یک رابطه زیاد باشد، بیرون آمدن از آن دشوار‌تر است. مثل خودرویی  که سرعت بالایی دارد و حتی اگر موتورش خراب شود هم به خاطر سرعت و حرکت اولیه تا مدتی به همان شکل پیش می‌رود و متوقف کردن یا پیاده شدن از آن کار آسانی نیست.
 
رابطه ی تمام شده ای که با تنش پیش می رود، دو نفر نمی‌توانند به راحتی از رابطه‌ خارج شوند. چون به انرژی بیشتری برای تغییر  شرایط فعلی نیاز دارند. در این صورت شما باید تمام توان و انرژی اتان را جمع کنید تا به جای آنکه رابطه شما را پیش ببرد، شما درباره رابطه تصمیم بگیرید و از ماشین ترمز بریده که بی هدف جلو می رود یا بیرون بیایید یا فرمان آن را در دست بگیرید و دوباره  برگردید!
 
رابطه کی تمام می شود ؟ 
رابطه ای که به پایان خود نزدیک است، رنج آور و سخت است. شما احساس می کنید در این رابطه چسبیده اید بدون آن که لذت یا آرامشی از آن بدست بیاورید. از شما خواسته می شود تغییر کنید یا مدام در حال انرژی گذاشتن برای تغییر طرف مقابل تان هستید و از آن سرخورده شده اید. در یک رابطه مریض و بی انتها، شما مدام تنش دارید و باید با همدیگر سر و کله بزنید. ممکن است یک مورد ناپسند بارها اتفاق بیفتد و شما هربار خودتان را قانع کنید که این آخرین بار خواهد بود اما واقعا چنین نباشد.
 
وقتی می بینید طرف مقابلتان هیچ تلاشی برای ادامه ارتباط نمی کند، وقتی ارزش ها و عقاید اصلیتان متفاوت است، وقتی رابطه هر دو طرف را عقب نگه می دارد و ادامه رابطه مشروط به حرکت نکردن شما و پیشرفت نداشتن تان است، وقتی هیچ کدام از طرفین احساس قبلی را نسبت به هم ندارند، باید بدانید که راه را اشتباه رفته اید و هر آن ممکن است رابطه شما به پایان بحرانی اش نزدیک شود.

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :