این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


3 اشتباه رایج و خطرناک در خرید لوازم آرایش

3 اشتباه رایج و خطرناک در خرید لوازم آرایش


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
خطر مسمومیت !
ماندگاری طولانی تر خواسته غالب خانمها است،  که البته فروشندگان هم با توجه به این نیاز، لوازمی چون  رژ لب 24 ساعته و یا کرم پودر گریم به مشتریان عرضه می کنند.
بد نیست بدانید مواد آرایشی که دارای ماندگاری طولانی تری روی پوست هستند، حاوی درصد بالایی سرب هستند، زیرا این فلز تاثیر زیادی در باقی ماندن پارافین و رنگ‌های آرایشی روی پوست دارد.هر چه قدر سرب در این محصولات آرایشی بیشتر باشد، ماندگاری این محصولات روی پوست هم طولانی تر خواهد بود.
 
راهکارهای تشخیص : 
برای اینکه بفهمید لوازم آرایشی که قصد خرید آن را دارید حاوی سرب است یا نه، می توانید از آزمایش بسیار ساده ای استفاده کنید. مقداری از رژ لب  را روی دستتان بمالید. با یک انگشتر طلا روی آن بکشید. اگر رنگ آن به سیاه تغییر یافت، مطمئن باشید که آن محصول دارای درصد بالایی از سرب است.
بد نیست بدانید لوازم آرایشی معتبر که مواد مصرف شده در تولید آن روی برچسب اطلاعات اشان درج شده است، سرب ندارند و وزارت بهداشت نیز برای لوازم آرایشی و بهداشتی که حاوی سرب باشند، برچسب فارسی را صادر نمی کند.
 
تاریخ مصرف مناسب !
آیا شما هم عادت دارید اگر عاشق رنگ یک سایه چشمتان هستید، آن را سال ها نگه دارید؟ ولی حتما می دانید پس از چند سال، آن ماده آرایشی دیگر حالت پودری اولیه خودش را ندارد و به آسانی روی پوست شما پخش نخواهد شد.
دومین نکته ای که هنگام خرید لوازم آرایش باید به آن توجه کنید، تاریخ مصرف ذکر شده روی جعبه  لوازم آرایشی است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ، بیش از نیمی از خانمهایی که برای خرید لوازم آرایش می روند به تاریخ مصرف این محصولات توجهی ندارند و به علاوه تا وقتی تمام نشود آن را دور نمی ریزند.
 بسیاری از این محصولات ماه ها نیز در فروشگاهها، گمرک و...  باقی می مانند و وقتی به فروش می رسند چیزی به پایان تاریخ مصرف شان باقی نمانده است.
 
دقت کنید : 
هنگام خرید لوازم آرایشی، توام با پسندیدن رنگ این محصولات، به دنبال تاریخ مصرف آن باشید. محصولات معتبر حتما دارای تاریخ تولید و تاریخ انقضا هستند.
 
فیک هایی که جای اصل را نمی گیرند !
ممکن است شما به جعبه یک ریمل نگاه کنید و ببینید برچسب کنترل کیفیت وزارت بهداشت را دارد و با خیال راحت آن را بخرید، ولی بد نیست بدانید فقط داشتن برچسب وزارت بهداشت کافی نیست.
گاهی مواد آرایشی و بهداشتی که حتی از مبادی رسمی و با مجوز وزارت بهداشت وارد می شود، بسته بندی پلمپ شده ای ندارند و به راحتی امکان تخلیه و پر شدن با مواد دیگر وجود دارد.و این قطعا عوارض بدی روی سلامت پوست شما بر جای می گذارد.
در واقع شما هزینه ی زیادی بابت یک برند معتبر پرداخته اید، ولی لوازم آرایشی فیک را مصرف می کنید. در برخی از موارد، متخلفان حتی قالب ظروف و برچسب مواد خارجی را ساخته و با موادی بسیار متفاوت با موادی که روی ظرف درج شده است، پر می کنند که این مساله سلامت مصرف کنندگان را تهدید می کند. این در حالی است که با وجود صرف هزینه ی بسیار زیاد برای تهیه مواد خارجی و با اطمینان از برچسب وزارت بهداشت، باز هم معلوم نیست که واقعا چه چیز مصرف می کنند 
 
به چه چیز دقت کنیم ؟ 
برای اینکه دچار این مشکلات نشوید، ابتدا لوازم آرایشی معتبر را انتخاب کنید و سپس از برچسب وزارت بهداشت و پلمپ بودن آن محصول اطمینان حاصل کنید .
چندی است که شما برچسب های سفیدرنگی با نوشته های سیاه رنگ را روی محصولات آرایشی می بینید. بر اساس ماده 11 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی باید روی تمام اقلام خارجی، برچسب فارسی نویسی شامل نام محصول، نام تجاری، تاریخ تولید و انقضا، شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت و نام شرکت واردکننده درج شده باشد.
دقت کنید شماره ثبت، شماره بهره برداری و بارکد به هیچ عنوان نشانه مجوز تولید بهداشتی نیست و مواد آرایشی باید دارای پروانه ساخت یا مجوز رسمی ورود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند.
بد نیست بدانید مندرجات وزارت بهداشت روی مواد وارداتی به سه شکل برچسب، مهر ( مانند درج تاریخ تولید و تاریخ انقضا) یا به صورت فارسی‌نویس روی برچسب اصلی ظرف است که نوع آخر، بهترین نوع ممکن برای غیرتقلبی بودن آن محصولات است.

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :