این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


عادت های حمام که به پوست و موی شما آسیب می زند

عادت های حمام که به پوست و موی شما آسیب می زند


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
حمام رفتن یکی از کارهای مهم در حفظ سلامتی و بهداشت است ، اما گاهی ممکن است برخی عادت های ما در حمام کردن باعث آسیب به پوست و مو شود . عادت هایی که شاید دلنشین باشد و گاهی حتی احساس کنید به تمیزی شما کمک کرده و یا پوست و موی تمیزتری خواهید داشت . 
 
دمای آب مهم است 
دوش آب گرم در صبح سرد زمستانی یا پس از یک روز طولانی و سخت در محل کار احساس خوبی دارد اما آب داغ برای پوست و یا موهایتان اصلا خوب نیست. خیلی از چربی های طبیعی پوست به سبب این دما ممکن است از بین برود ، آب داغ گاهی اخرین لایه محافظ را هم از پوست برمی دارد . هم چنین موجب می شود که پوست به خاطر افزایش گردش خون، قرمز شود و این باعث ایجاد واکنش التهابی می شود که می تواند منجر به خارش پوست ، خشکی و آسیب شود . پوست احتمالا پوسته پوسته خواهد شد و موها هم بیشتر آشفته و درهم می شوند.
همیشه افراط و تفریط بد است ، در مقابل حمام کردن با آب سرد خیلی بد است و پاکیزگی مناسبی به پوست و مو نمی دهد و برخی مواد شوینده را روی پوست و مو نگه می دارد که خود آسیب زننده است، مگر این که پس از یک روز داغ باشد، فقط سعی کنید درجه حرارت را خنک نگه دارید چون می توانید آن را در دمای پوست قرار دهید، به خصوص اگر پوست مستعد خشکی است.
 
شستن مداوم و هر روزه مو !
 اگر موهای نازک و زیبایی دارید، نباید بیش از دو بار در هفته شامپو بزنید تا به حفظ تولید روغن طبیعی مو و رسیدن به تعادل رطوبتی کمک کنید. اگر موهای مجعد و یا موهای زبر داشته باشید، شامپو زدن فقط یک بار در هفته توصیه می شود چون مدت زمان زیادی طول می کشد تا مقدار کافی از روغن های طبیعی ایجاد شود. اگر نمی توانید آن را تحمل کنید، سعی کنید موهای را وسط هفته با استفاده از یک نرم کننده تمیز کنید.
 
ماساژ اشتباه پوست سر 
در حمام ماساژ دادن کف سر و پوست سر باعث  گردش خون و حالت خوشایند می شود . اما نباید از ناخن استفاده کنید زیرا باعث آسیب بیشتر می شود. به این دلیل  که موجب می شود پوست سر  پوسته پوسته شود. از ماساژ با ناخن های خود خودداری کنید و فقط از انگشتان خود برای ماساژ هنگام شامپو زدن استفاده کنید.
 
به تعویق انداختن مرطوب سازی پوست 
بهتر از بلافاصله پس از خروج از حمام و خشک کردن بدن آنرا مرطوب کنید . شاید بیشتز از 5 دقیقه بعد از خشک کردن دیگر برای این کار دیر است . 
بعد از بیرون آمدن خود را کمی خشک کنید. سپس مقدار  از مرطوب کننده  بزنید . استفاده از گرمای محیط حمام و رطوبت در عرض چند دقیقه به پوست کمک می کند تا آن مرطوب کننده را جذب کنند. به تعویق انداختن مرطوب کردن پوست باعث می شود که  پوست خشک شود که این خشکی محل جذب باکتری ها و آلرژن های پوستی است . 
 
 
استفاده نا مناسب از حوله ها 
اگر خود را خیلی به شدت و محکم با حوله خوش می کنید این کارتان باعث می شود در بدترین حالت پوست به آن آسب بزنید و مشکلات پوست خشک خود را هم بیشتر کنید سعی کنید به آرامی خود را خشک کنید. 
و حتما حوله های نرم استفاده کنید . همچنین اگر موهای خود را در حوله می پوشانید تا خشک شوند یا آن را به شدت خشک کنید و مالش دهید، باعث می شود موهای شما شکسته شود و آسیب ببیند . اگر واقعا می خواهید موهای خود در حوله بپوشانید تا خشک شود از حوله میکروفایبر استفاده کنید. که خیلی بهتر از یک حوله معمولی برای موها است، چون بدون نیاز به مالش آب را سریع   جذب می کند و همچنین به شکستگی کم تر منجر می شود.
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :