این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


فرش دستباف و دانستی های خرید آن

فرش دستباف و دانستی های خرید آن


زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
فرش های ایرانی یا به طور کلی شرقی، به واقع تنها اثر هنری هستند که می شود زیر پا انداخت و از روی آن رد شد. این فرش ها در بین خانواده ها نسل به نسل منتقل می شوند و طی هر سال با هر گامی که بر روی آنها بر می دارند، بر ارزش مادی و معنوی آنها افزوده می شود. همانطور که دغلکاران می توانند تابلوی جعلی ون گوگ را به جای اصل به شما قالب کنند، انتخاب فرش اصیل برای منزل و سره را از ناسره تشخیص دادن هم رموزی دارد که در این مطلب مختصر آن را با شما در میان می گذاریم. در ادامه مطلب راهنمای خرید فرش دستبافت با ما همراه باشید.
 
فرش دستبافت، یک سرمایه
 
فرش دستبافت دارای سه ویژگی است که آن را از فرش های ماشینی متمایز می کند. فرش دستبافت فرشی است که تار و پود و پرز دارد و پرزها در تارهای آن گره خورده اند. فرش های دستبافت ایرانی و شرقی، واقعاً یک سرمایه محسوب می شوند. این فرش ها در دنیای مدرن امروز، از معدود آثار هنری باقی مانده از دنیای قدیم هستند که هنوز خریدار دارند و مهمان منازل شهروندان سراسر جهان هستند. 
 
انواع فرش دستبافت
 
فرش های دستباف از لحاظ جنس و الیاف به چند دسته تقسیم می شوند:
 
پشمی: تار و پود این فرش از جنس پنبه است. البته عشایر برای بافت این فرش از نخ پنبه از پشم استفاده می کنند.
 
تمام ابریشم: فرش هایی هستند که پرز و چله آنها از ابریشم است.
 
کف ابریشم: در زمینه این فرش ها به جای پرز پشمی از ابریشم استفاده شده است.
 
گل ابریشم: در نقش و حاشیه این فرش ها به جای پرز پشمی از ابریشم استفاده شده و چله آنها از ابریشم است.
 
 خرید فرش دستبافت
 
اگر قرار است فرش دست دوم بخرید، از اعتبار فروشنده و فروشگاه او مطمئن شوید.از فروشنده سؤال بپرسید. یک فروشنده متخصص، با فرش زندگی می کند و از چند و چون آن کاملاً با خبر است. فروشنده فرش همه اطلاعات اعم از تاریخ بافت، جنس و شهری که در آن بافته شده است را صمیمانه با شما در میان می گذارد.
 
فرش را برگردانید تا طرح های آن را ببینید. فرش های ایرانی و شرقی با دست از روی طرح هایی بافته می شوند که نسل اندر نسل منتقل شده اند. اگر توانستید نشانه طرح ها را در پشت فرش ببینید، می توانید از بابت اصالت آن خاطر جمع باشید.
 
با دقت به فرش نگاه کنید. گره های یک فرش اصیل دستبافت، باید نزدیک بهم بافته شده باشند (در هر متر مربع بیش از ۲۰۰ زده شده باشد و در اغلب موارد بیش از ۵۰۰ گره هم وجود دارد). همچنین، ریشه های یک فرش اصیل دستبافت ایرانی_شرقی باید ابریشم واقعی باشد که در واقع تداوم ابریشمی است که در خود فرش است، نه اینکه بعداً با ابریشم به آن دوخته شده باشد.
 
متاسفانه پیش می آید که فرشی مقابل شما بگذارند که از ابریشم مصنوعی بافته شده نه ابریشم واقعی. برای فهمیدن این نکته کافی است تست هایی را که در زیر ارائه می کنیم را انجام دهید. البته توصیه می کنیم که این تست ها را تنها در صورتی انجام دهید که واقعاً می خواهید آن فرش را خریداری کنید. حتماً از فروشنده برای انجام این تست ها اجازه بگیرید. اگر فروشنده از اصالت فرش مطمئن باشد با کمال میل این اجازه را به شما خواهد داد. اما اگر با انکار او روبرو شدید بدانید کاسه ای زیر نیم کاسه دارد. با فروشنده شرط کنید که فقط با تایید متخصص فرش را خربداری خواهید کرد. همچنین از او ضمانت نامه ای بگیرید که اگر بعداً مشخص شد که فرش فروخته شده اصیل نیست، فرش را پس داده و پولتان را پس بگیرید. حالا با توجه به این مطالب، برای اطمینان از اصالت فرش دستبافت این دو تست را انجام دهید:
 
فرش را با دست بمالید. اگر فرش واقعاً از ابریشم بافته شده باشد بر اثر اصطکاک، گرم خواهد شد. در حالیکه فرشی که از ابریشم مصنوعی ساخته شده اگر یک روز هم روی آن اصطکاک ایجاد کنید، سرد باقی خواهد ماند.
 
با اجازه فروشنده تکه ای از ریشه فرش را بکنید و با فندک بسوزانید. به شکل و بوی خاکستر باقی مانده از آن توجه کنید. اگر خاکستر ریشه، پودرمانند و صاف بود و بویی مانند کاغذ سوخته داشت، بدانید ابریشم مصنوعی است. اما خاکستر ابریشم واقعی، سیاه و پوسته پوسته است و بو کز دادن می دهد.
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :