این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :


کتابی از اورهان پاموک دارنده نوبل ادبیات

کتابی از اورهان پاموک دارنده نوبل ادبیات


زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فرید اورخان پاموک اهل کشور ترکیه و نویسنده و رمان‌نویسی است که برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ نیز هست.او در ایران به اورهان پاموک معروف است ،اولین ترک‌ تباری است که این جایزه را گرفته است.
پاموک در کشور خود نویسنده‌ای بسیار نامدار است. آثار او پیش از دریافت جایزه نوبل ادبیات به ۴۶ زبان و پس از آن به ۵۶ زبان ترجمه شده‌است
 
علاوه بر جایزه نوبل ادبیات او موفق به دریافت جایزه جایزه صلح کتاب‌فروشان آلمان، سال ۲۰۰۵. جایزه آیدین دوغان، سال ۲۰۱۵. نیز شده است .اولین کتاب او جودت بیک و پسران، ۱۹۸۲ و اخرین کتاب او زنی با موهای قرمز، ۲۰۱۶ است . یکی کتابهای پرفروش او در اینران کتاب زندگی نو است .
 
رمان در مورد زندگی دانشجوی جوان مهندسی در استانبول است که در لابه‌لای صفحات یک کتاب به دنبال کشف «زندگی نو» است. شخصیت اصلی (عثمان) تعدادی خواننده دیگر را پیدا می‌کند که همانند او تحت تأثیر این کتاب قرار گرفته‌اند و هم‌چنین تعداد کمی از افرادی که می‌خواهند کتاب و خوانندگان آن را به دلیل تأثیرات کتاب بر پیروانش از بین ببرند
 
زندگی‌ نو رمان‌ پرجوش‌ و خروش‌ ای است که اینگونه  آغاز می‌شود: «روزی‌ کتابی‌ خواندم‌ و کل‌ زندگی‌ام‌ عوض‌ شد.» زندگی‌ نو سرگذشت‌ قهرمانی‌ است‌ که‌ تحت‌ تأثیر یک‌ کتاب‌ قرار می‌گیرد، کل‌ زندگی‌اش‌ را وقف‌ نوری‌ می‌کند که‌ از کتاب‌ می‌تراود و در پی‌ یافتن‌ زندگی‌ای‌ روان‌ می‌شود که‌ کتاب‌ وعده‌اش‌ را داده‌. تحت‌ تأثیر کتاب‌ عاشق‌ می‌شود، از هم‌دانشکده‌ای‌هایش‌ دور می‌شود، استانبول‌ را ترک‌ می‌کند، سفرهایی‌ بی‌پایان‌ را شروع‌ می‌کند، به‌ جاهای‌ گوناگون‌ می‌رود و... . خواننده‌ که‌ همراه‌ او و با همان‌ سرعت‌ به‌ پیش‌ رانده‌ می‌شود، با دنبال‌ کردن‌ ماجراهای‌ قهرمان‌ کتاب‌، خود را در قلب‌ اندوه‌ و خشونتی‌ می‌یابد که‌ خاص‌ جوامعی‌ نظیر ماست‌.
 
 
این رمان با بازخوردهایی منفی از سوی منتقدان و خوانندگان به‌طور یکسان روبرو شد و بسیاری آن را غیرقابل درک عنوان کردند. در مقابلِ نقدهای منفی، گزارش شده‌است که زندگی نو به عنوان سریع‌ترین کتاب پرفروش در تاریخ ترکیه در زمان انتشار آن تبدیل شده‌است. در یک سال به فروش ۱۶۴۰۰۰ نسخه دست یافته‌است و تا سال ۱۹۹۷ این رقم بیش از ۲۰۰۰۰۰ بوده‌است.
 
 
 
 
 

این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :